Sice trochu delší příprava, ale výsledek stojí za to! Jemné, šťavnaté maso s křupavou kůrkou je doslova delikatesa hodná krále.
Kde jsou časy, kdy se v každém statku či větším vesnickém domku s chlívkem chovala prasata a pravidelně každou zimu se rodina scházela na zabijačku. Pochoutky z čerstvého vepřového masa jako jsou jitrnice, jelítka, prejt nebo čerstvý ovar, jsou téměř minulostí a pokud si je někdy koupíte v obchodě, zdaleka nedosahují té chuti, jakou si pamatujete. Pečené vepřové koleno je jednou z nich, ale na rozdíl od ostatních, je možné ho připravit lahodné i z kupovaného masa.
Suroviny na pečené vepřové koleno
- 2 vepřová kolena
- 4 lžičky majoránka
- 2 lžičky černý pepř
- 8 stroužky česneku
- 2 kusy mrkev
- 4 lžíce medu
- 2 lžičky nové koření mleté
- 2 lžičky koriandr
- 1 větší cibule
- 4 lžíce slunečnicový olej
- 3 lžíce hořčičný prášek
- Bobkový list podle chuti
- Sůl
- Voda
Příprava pečených vepřových kolen na německý způsob
S přípravou je potřeba začít alespoň dva dny před zamýšleným pečením. Vepřová kolena je totiž třeba naložit do solného roztoku. Na jeden litr chladné vody dejte 100 gramů soli a sůl ve vodě rozpusťte. Do vzniklého roztoku naložte kolena tak, aby je tekutina zcela přikryla. Dobře k tomu poslouží hlubší Míša nebo kbelík, který se vejde do chladničky. Naložené maso dejte na 2 – 5 dní do lednice a každý den ho obracejte.
V den, kdy chcete kolena upéct dejte do velkého kastrolu, nebo kotle 5 litrů vody, přidejte majoránku, bobkový list, pepř, koriandr, oloupanou cibuli a mrkev a celé stroužky česneku. Kastrol dejte na oheň a vodu se surovinami přiveďte k varu. Vařte 15 minut.
Naložená kolena vydejte že solného roztoku a dobře je opláchněte pod čistou tekoucí vodou. Pak je přidejte do vroucí vody se zeleninou a kořením. Nádobu přikryjte a vařte kolena 2,5 – 3 hodiny.
Uvařené maso by mělo být zcela měkké a kuše by měla jít snadno od masa. Během vaření si připravte Marinádu smícháním oleje, medu a hořčičného prášku do hladké řidší kasičky. Když vyndaná a uvařená kolena trochu zchladnou, pomažte je ze všech stran touto marinádou. Pak je vložte do pekáče s malým množstvím vývaru a pečte je v troubě předehřáté na 220 stupňů Celsia po dobu 15 – 20 minut. Na mase by měla být křupavá kůrka.
Tipy na závěr
Nejen maso, ale i velmi kvalitní vývar je vedlejším produktem tohoto vaření. Pokud nemáte v plánu dělat hned velké množství polévky, můžete vývar uchovat několik dní v lednici, nebo ho nalít do vhodných nádob a zamrazit. Když pak kdykoli během podzimních chladných dní dostanete chuť na silnou polévku, metě vývar připraven. Stačí jen rozehřát a zavařit do něj vejce s krupicovými noky a skvělá polévka je na světě