Pojďme si říct, jak snadno a rychle si můžete orchideje vypěstovat doma. Ale předtím si všimněte, že ne všechny odrůdy jsou pro to vhodné.
Orchideje patří k rostlinám, které se v našich domácnostech vyskytují nejčastěji. Není divu, protože při troše snahy se vám odvděčí bujným a bohatým kvetením. V domácích podmínkách není možné orchideje množit ze semen, protože květy při domácím pěstování prakticky nevytvářejí semena. Pokud chcete orchidej množit vegetativně (nepohlavně), použijete k tomu části svých rostlin, abyste vytvořili nové. Způsob množení orchidejí závisí na typu orchideje.
Určete typ orchideje
Abyste mohli množit orchidej, musíte nejprve určit její typ. Orchideje se dělí na dva typy: monopodiální a sympodiální. První typ má jeden vrcholový růstový bod. V tomto případě je sazení velmi obtížné. Tento typ zahrnuje květiny jako angrecum, phalaenopsis, wanda, gastrochilus a aerangis. Pokud jde o sympodiální typ, rostliny, které jsou vhodné pro tento druh, rostou do šířky. U jejich kořene je totiž mnoho bodů růstu. Patří mezi ně takové květiny jako cattleya, cymbidium, cumbria, oncidium.
Reprodukce stopkami nebo bočními výhonky
To je jeden ze způsobů, jak květinám nejprve vyrostou stonkové výhonky a poté listy a kořeny. Poté se odříznou a vloží do jiného hrnce. U sympodiálních orchidejí je však nutné počkat na úplné vytvoření hlízy a teprve poté začít s přesazováním. To by mělo být provedeno velmi opatrně, protože riskujeme, že ztratíme obě květiny.
O přesazené výhonky je třeba pečovat stejně pečlivě jako o dospělé dospělé rostliny. Orchidej vykvete až po pár letech. Můžeme ale urychlit růst bočních výhonů. Chcete-li to provést, sledujte teplotu v místnosti. Nejpohodlnější pro růst orchidejí bude teplota 30 stupňů a vysoké procento vlhkosti. S klidnou duší můžete dát květinu na parapet, ale nezapomeňte ji zalít.
Množení květin řízkováním
Nejčastěji se tato možnost používá pro reprodukci sympodiálního typu orchideje. Stříhejte výhonky dlouhé alespoň 10 cm a ty, které obsahují alespoň 3 očka. Řez okamžitě ošetřete aktivním uhlím a nechte rostlinu 3 dny, aby se mohla zotavit. Odříznuté výhonky je vhodné vložit do rašeliníku, který se prodává v květinářstvích a zakrýt potravinářskou fólií. Teď udržujte teplotu vzduchu, aby neklesla pod 20 stupňů a nezapomínejte větrat. Pokud dodržíte všechna doporučení, za pár měsíců získáte nové klíčky orchidejí.
Tímto způsobem můžete reprodukovat a monopodiální typ orchidejí. Mech by však v tomto případě měl být nahrazen vodou s různými hnojivy. Nezapomeňte podlít vodou, aby stonky nevysychaly. Dvakrát týdně by měl být prořezán konec stopky. V opačném případě začne hnít. Za takových podmínek postranní výhonky vyklíčí za tři měsíce. Jakmile k tomu dojde, rostlina by měla být zasazena do samostatného květináče.
Způsob dělení rostliny
Tato metoda je vhodná pro sympodiální typ orchidejí. Keř by měl být rozdělen, pokud má dobře vyvinutý kořenový systém. Chcete-li to provést, jednoduše odřízněte výhonky (pseudobbulby) z hlavní hlízy spolu s vrcholem a kořeny. Všechny oddělené jsou zasazeny do samostatného květináče se speciální půdou. Najdete ji v každém květinářství. Přesazené květiny je nejlepší pěstovat nejprve ve skleníku. A jakmile rostlina zakoření, můžete ji přenést na jakékoli jiné místo.
Pokud mluvíme o monopodiální rostlině, měla by být udržována ve skleníku, dokud se neobjeví alespoň 10 listů. Poté květinu rozdělte na dvě části a řez opět seřízněte dřevěným uhlím. Jedna část je zasazena do květináče a druhá je umístěna ve velmi vlhké půdě a nezapomeňte zalévat. Urychlit můžeme i proces tvorby bočních výhonů. pro tento účel je nutné připravit jeden roztok a čas od času jím postříkat rostlinu. Směs receptury: 1000 ml vody a 750 mg stimulátoru. Mezi postřiky děláme přestávku 10 dnů.
Zdroj: GardenTherapy
Napište komentář