Pěstování neustále čerstvé jarní cibulky v PET lahvi na parapetu zvládne i začátečník

Fotografie: ImgurPhotos / Hailstar

Jarní cibulka už po staletí patří mezi oblíbenou českou zeleninu, která má v kuchyni všestranné využití. Navíc je zároveň potravinou velmi zdravou a díky svému složení je i skvělým pomocníkem v boji proti nejrůznějším nemocem a zdravotním problémům. Není se proto čemu divit, že kdo má zahrádku, často si na ní pěstuje svou vlastní.

V případě, že bydlíte v bytě, nemusíte ale nikterak zoufat, neboť cibulku lze poměrně snadno vypěstovat i v domácích podmínkách na parapetu. Prozradíme vám jak.

Jarní cibulka a její pozitivní účinky

Známé jsou především blahodárné účinky cibulky na trávicí soustavu. Konzumace cibulky podporuje chuť k jídlu a zároveň tvorbu trávicích šťáv. Kromě toho skvěle čistí naše střeva a bojuje například proti nejrůznějším střevním parazitům. Blahodárné účinky má rovněž na oběhovou soustavu, neboť přispívá ke snížení krevního tlaku.

Fotografie: ImgurPhotos / Hailstar

V neposlední řadě posiluje náš imunitní systém a poslední studie prokazují i její pozitivní vliv v souvislosti s některými typy onkologických onemocnění, například rakovinou jícnu, žaludku a tlustého střeva.

Fotografie: ImgurPhotos / Hailstar

Jak si vypěstovat vlastní jarní cibulku v domácích podmínkách?

Pěstování v bytě není nikterak složité a zvládne ho i začínající zahradník či zahradnice. Stačí se řídit našimi radami a velmi brzy se budete moci radovat z vlastnoručně vypěstované cibulky.

Prvním krokem je připravit si plastovou láhev rozkrojenou napůl nebo větší květináč, do kterého nasypte hlínu vhodnou pro pěstování zeleniny, nejlépe smíchanou rovněž s pískem, a to v poměru přibližně tři ku jedné.

Fotografie: ImgurPhotos / Hailstar

Následně vezměte několik hlaviček drobné úzké cibule a seřízněte jejich vrchní části přibližně o jeden centimetr délky. Tyto cibulky následně vložte do plastové láhve či květináče tak, aby přibližně polovina jejich těla byla v hlíně a druhá nad ní.

Fotografie: ImgurPhotos / Hailstar

Zeminu mírně navlhčete. Květináč či lahev následně umístěte na parapet, o kterém víte, že na něj často svítí slunce, a pravidelně kontrolujte, že je půda neustále vlhká, neboť cibulka ke svému růstu potřebuje poměrně velké množství vody.

Fotografie: ImgurPhotos / Hailstar

Pokud jste se rozhodli pro plastovou láhev, můžete využít i její vrchní odříznutou část, položit ji na část spodní, a vytvořit z ní tak jakýsi malý skleník.

Fotografie: ImgurPhotos / Hailstar

Jakmile z cibulek začnou růst listy, je to znamení, že se uchytily a vy se budete již přibližně za týden radovat z jarní cibulky.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]