Hnojiva jsou pro pěstitele nejrůznějších plodin důležité. Zajišťují jim dostatečný přísun minerálních látek a vitamínů. Nyní se podíváme na to, jak přispět k lepšímu růstu česneku a cibule. Není na tom nic složitého.
Hnojivo s amoniakem a mlékem
Velmi dobré výsledky na růst česneku a cibule má amoniak v kombinaci s mlékem. Hnojivo připravíte z následujících surovin:
- 1 lžíce 10% amoniaku
- 200 mililitrů mléka
- 10 litrů odstáté vody
Všechny ingredience smíchejte ve větší nádobě a ihned použijte na pěstované plodiny. Aplikujte na česnek a cibule pomocí rozprašovače. Nejvhodnější doba ke kropení je buď brzy ráno, nebo večer. Frekvence hnojení je odhadovaná na cca jednou za dva týdny. Kromě toho, že podpoříte růst plodin, odradíte i obtížné škůdce a hmyz.
Vsaďte na speciální přípravky ze zahradnictví
V zahradnictví natrefíte i na speciální hnojící přípravky na česnek a cibuli. Velmi známé je to s názvem Cererit. Díky tomuto hnojivu zintenzivníte vůni i chuť pěstovaných plodin. Používejte především ve vegetačním období.
Kdy vysadit na zahradě česnek?
Právě v březnu začíná jarní výsadba česneku. Pokud to ovšem nestihnete tento měsíc, můžete sázet i v dubnu a květnu. Některé odrůdy se ovšem sázejí i na podzim. Česnek byste měli pak sázet do hloubky až 6 centimetrů. Jednotlivé stroužky musí mít kolem sebe prostor zhruba deset centimetrů.
Před samotnou výsadbou pečlivě zkontrolujte, zda jsou stroužky nepoškozené a nezahnívají. Musí být zcela zdravé. Největší úrodu dle zkušených zahradníků budete mít údajně s odrůdou zvanou Lukan. Vsaďte na český česnek, který si vlastnoručně vypěstujete. Jeho chuť ani vůni nepředčí žádný jiný!
Kdy začít s výsadbou cibule?
S výsadbou cibule je to podobné, jako u česneku. Sázet je vhodné především v období od počátku března do konce května. Jednotlivé sazenice by měly být od sebe vzdálené asi 10 centimetrů. Vrstva půdy nad cibulkou se odhaduje na cca 4 až 6 centimetrů. Cibule v teplém a suchém počasí vyžaduje hojnou závlahu ideálně dešťovou vodou. Pozor však na přelití.
Kdy sklízet cibuli a česnek?
Až cibuli i česnek úspěšně vypěstujete, nastane čas sklizně. U cibule to bývá kolem tří až čtyř měsíců od výsadby. Tj. sklízet můžete během letních měsíců až počátku podzimu. Zralou cibuli poznáte tak, že má slupku zbarvenou do žlutohnědé. Česnek je pak většinou zralý a připravený ke sklizni od počátku června do půlky měsíce srpna.
Zdroj: Goodhousekeeping