Pletení ponožek zvládne i začátečník. Stačí vlna a dvě pletací jehlice

Pletení ponožek zvládne i začátečník. Pokud je vám zima na nohy, podívejte se na postup, jak si vyrobit to, co vás zahřeje. Upletené ponožky budou skvěle vypadat, zahřejí vás a také si dost možná najdete nového koníčka. A pokud ne, tak si při práci alespoň odpočinete.

Stačí jenom pár věcí

Co budete potřebovat? Nebojte se složitostí. Tento postup pletení ponožek je tím nejjednodušším, co existuje. Potřebovat budete jenom jehlice, dále dostatek vlny a potom ještě přízi a jehlu. A to je vše. Potom už stačí jenom trocha šikovnosti a zručnosti, což předpokládáme, že máte v dostatečné míře.

Začínáme

Jako první začneme manžetou. Ideální je plést jehlicemi o velikosti 5 mm, kterými vytvoříte 23 smyček. A to klasickým způsobem provlékání. Potom pokračujte dále tak, že upletete 3 řady čelního stehu.

Pokračovat budete tím, že odstraníte jednu okrajovou smyčku. Na pletené řady následně napojíte další vlákno z jiné barvy. Takto opět upletete stejný počet řad, čímž dáte základ vašim ponožkám.

Pokračujeme dále

Nyní můžeme pokračovat. Opět odstraníte jednu okrajovou smyčku a začnete naplétat další řadu. A to až ke smyčce poslední, která bude smyčkou svázanou. Potom otočte přízi a pokračujte s pletením dalších 12 řádků. Jakmile dosáhnete dvanácté řady, můžete pokračovat podvazkovým lemem a napleťte 21 dopředu do středu manžety.

Na 22 smyčce vás čeká to, že je třeba spojit obě dvě v jednu. Je třeba spojit smyčku ze zadní a smyčku z přední části. Dále můžete pokračovat ve tvorbě dalších stehům, vždy od začátku do konce. Nezapomínejte také na ukončení špatnou smyčkou. Stejnými způsoby pletete další a další jednotlivé řady.

Jdeme na vzor

Na sedmnácté řadě by měl začínat vzor. V tuto chvíli se možná pletení ponožek lehce zkomplikuje, ale nebojte se. Stačí naplést na jehlici 3 smyčky a pokračovat dalšími stehy dále. Pokračuj opět s dalšími třemi smyčka a takto dále až k tvorbě vzoru. Na řadě osmnácté by mělo být 16 předních, 12 nesprávných a 16 předních smyček. Takto postupujte až ke dvacáté řadě.

Nyní horní část

Základ máte a tak můžete v pletení ponožek pokračovat dále. A to horní částí. Opět je postup celkem jednoduchý, jelikož je třeba stále naplétat nové a nové řádky tak, aby se tvořil požadovaný výsledný vzhled vašich ponožek.

Na tomto postupu je snadné mimo jiné to, že se řada řad opakuje a vy tak víte jak na to. Opakují se vždy sudé řady, tedy například druhá, čtvrtá, ale i šestá nebo osmá jsou vždy stejné. Takto pokračujte až do podoby víceméně konečného stylu vašich ponožek, které už dostávají celkem jasný tvar.

Dokončete spodní část

Vše se chýlí ke konci a vy už máte základ, na který je třeba jenom dodělat poslední část, tedy spodek vaší ponožky. Zde určitě pro praktičnost doporučujeme použít tmavou vlnu. Takto upleťte podrážku ponožek, tu pevně připevněte k základu a vaše pletení ponožek je hotové. A výsledek? Vypadá skvěle.

Fotografie: Depositphotos

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]