Pletení ponožek zvládne i začátečník. Stačí vlna a dvě pletací jehlice

Pletení ponožek zvládne i začátečník. Pokud je vám zima na nohy, podívejte se na postup, jak si vyrobit to, co vás zahřeje. Upletené ponožky budou skvěle vypadat, zahřejí vás a také si dost možná najdete nového koníčka. A pokud ne, tak si při práci alespoň odpočinete.

Stačí jenom pár věcí

Co budete potřebovat? Nebojte se složitostí. Tento postup pletení ponožek je tím nejjednodušším, co existuje. Potřebovat budete jenom jehlice, dále dostatek vlny a potom ještě přízi a jehlu. A to je vše. Potom už stačí jenom trocha šikovnosti a zručnosti, což předpokládáme, že máte v dostatečné míře.

Začínáme

Jako první začneme manžetou. Ideální je plést jehlicemi o velikosti 5 mm, kterými vytvoříte 23 smyček. A to klasickým způsobem provlékání. Potom pokračujte dále tak, že upletete 3 řady čelního stehu.

Pokračovat budete tím, že odstraníte jednu okrajovou smyčku. Na pletené řady následně napojíte další vlákno z jiné barvy. Takto opět upletete stejný počet řad, čímž dáte základ vašim ponožkám.

Pokračujeme dále

Nyní můžeme pokračovat. Opět odstraníte jednu okrajovou smyčku a začnete naplétat další řadu. A to až ke smyčce poslední, která bude smyčkou svázanou. Potom otočte přízi a pokračujte s pletením dalších 12 řádků. Jakmile dosáhnete dvanácté řady, můžete pokračovat podvazkovým lemem a napleťte 21 dopředu do středu manžety.

Na 22 smyčce vás čeká to, že je třeba spojit obě dvě v jednu. Je třeba spojit smyčku ze zadní a smyčku z přední části. Dále můžete pokračovat ve tvorbě dalších stehům, vždy od začátku do konce. Nezapomínejte také na ukončení špatnou smyčkou. Stejnými způsoby pletete další a další jednotlivé řady.

Jdeme na vzor

Na sedmnácté řadě by měl začínat vzor. V tuto chvíli se možná pletení ponožek lehce zkomplikuje, ale nebojte se. Stačí naplést na jehlici 3 smyčky a pokračovat dalšími stehy dále. Pokračuj opět s dalšími třemi smyčka a takto dále až k tvorbě vzoru. Na řadě osmnácté by mělo být 16 předních, 12 nesprávných a 16 předních smyček. Takto postupujte až ke dvacáté řadě.

Nyní horní část

Pokračujte ve čtení článku na další stránce