Pletení pro začátečníky: Vytvořte teplé papuče, které můžete věnovat jako originální dárek

Fotografie: Freepik

Pletení bývalo před lety velice populární ruční prací. Ovládaly jej téměř všechny ženy, proto dnes mnoho slečen čerpá informace a praktické zkušenosti v této oblasti od svých prababiček a babiček. Pokud nemáte nikoho, kdo by vás této činnosti naučil, lze se do pletení pustit i jako samouk.

Na internetu jsou pro začátečníky zveřejněná instruktážní videa, a i my vám nyní přinášíme základní kroky, které povedou k vytvoření slušivých a hlavně hřejivých „papučí“.

Fotografie: Fotografie: ImgurPhotos

Co budete potřebovat na pletení „papučí“?

Než se pustíte do tvorby „papučí“, připravte si:

  • přízi 100 g/210 m
  • 2 pletací jehlice o průměru 3,25 mm
  • nůžky
  • jehlu s větším uchem
Fotografie: Fotografie: ImgurPhotos

Jak postupovat při pletení hřejivých a slušivých „papučí“?

Na obou jehlách vytvořte 45 oček a na počátku nechte delší kus příze, který později použijete k sešití „papuče“. První řadu a druhou řadu upleťte tak, že uděláte 6 stehů hladce na lícové straně a 6 stehů obrace

Takto pokračujte až do 50 řádku, abyste získali šestnácticentimetrový pruh, který bude představovat pokrytí chodidla ze 2/3. 51. řádek pak celý upleťte hladce a 52. obrace. Střídavý styl pletení opakujte až do 70. řádku.

Tím upletete dalších 22 centimetrů příze. Poté je potřeba vytvořit stehy patu a sešít ji volným koncem příze pomocí jehly s velkým okem. V případě, že potřebujete zhlédnout video ukázky k pletení „papučí“, naleznete je například na populárním kanálu YouTube.

Fotografie: Fotografie: ImgurPhotos

Historické počátky pletení a jeho základy

Pletení zdá se, bylo oblíbené dle historiků i ve starověku. V Evropě se tato ruční práce ujala v období kolem 13. století. Pletené výrobky byly výsadou zejména zámožnějšího obyvatelstva. Velký boom zaznamenalo pletení v období válek, kdy ženy z přízí vyráběly teplé oděvy.

V nynější době je tato ruční práce poněkud upozaděna a je předávaná pouze v některých rodinách skrz znalosti prababiček a babiček. Najdou se však dámy, které i dnes rády pletou, a to v jakémkoliv věku.

Fotografie: Fotografie: ImgurPhotos

Mezi základní prvky pletení o dvou jehlách patří: pletení hladce, obrace, uzavírání ok a ubírání. Dále je možné si osvojit i složitější vzory, jako je například ten copánkový, vroubkovaný, patentní, nebo vzor nazývající se „rybí kost“.

Plést se může naučit každý buď jako samouk z videí, nebo lze docházet na speciální kurz pletení, během kterého vás instruktorka provede krok za krokem. Pletení může být zábavné i praktické (zejména v zimě, kdy můžete pro rodinu uplést třeba teplé ponožky).

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]