Když všechny děti, které zachránil, najednou vstaly, došlo samozřejmě i na slzy dojetí. Představa, že někdo zachrání před válkou 669 dětí, je dnes pro mnohé zcela abstraktní.
Možná vás napadne, že šlo o vojáka, pilota nebo někoho takového. Jenže Sir Nicholas Winton byl mladý obchodník s akciemi. Když se 2. světová válka začala rozmáhat, žil normálně v Londýně. Psal se rok 1938 a mělo vypuknout největší zatím známé válečné peklo planety. Nacisté byli naprosto všude, hledali Židy, kteří byli hlavní ohroženou skupinou. Hrozila jim minimálně deportace do koncentračního tábora, případně rovnou smrt na místě.
Akce anglického bankéře
Byl to naprostý chaos. Že někoho zachrání bankéř, by asi nenapadlo vůbec nikoho. Nicholas Winton se toho ovšem chopil, tak, jako kdyby to bylo jeho základní životní poslání. Vypravil se tehdy do Prahy a v hlavě měl jen jedinou věc: zachránit všechny lidi, které mohl, ještě předtím, než válečná vřava vypukne naplno. Už roky před válku obcházel strach celou Evropu, hlavně se týkal Židů. Ti jsou vůbec v historii oblíbeným cílem hněvu.
Hitler se velmi soustředil na to, aby jim život maximálně znepříjemnil. Nakonec se začali stěhovat z míst, která předtím nazývali domovem. Zprvu tyto uprchlíky lidé bez problémů přijímali. Jak ale čas a vývoj pokračoval, některé země jim zakazovali i vstoupit na své území. Věci se tak začaly rychle zhoršovat, národy uzavíraly dveře a přispívaly tak k ještě většímu obecnému chaosu i strachu. Němci tehdy už některá území dobyli a pokračovali dál.
Projekt, který se zrodil v Praze
Židé trpěli pronásledováním z nejrůznějších stran, současně však nemohli pořádně utíkat. Sir Nicholas Winton viděl, že je potřeba pomoci a chtěl v tomto směru udělat něco konkrétního. Kromě dobroty srdce šlo ovšem i o něco hlubšího, o jeho vlastní kořeny. Sám se narodil v roce 1909 jako Nicholas Wertheimer židovskému páru, který se chtěl zařadit do britského života. Svoje jméno pak upravili a v církvi přijali skrze křest jméno Wintonovi.
V roce 1938 měl rodinná i jiná spojení, která mu dávala informace o kompletním dění po celé Evropě. Sám pak nedokázal zůstat v klidu, když viděl, jak se jeho vlastní lidé ocitají v náročném postavení. V Praze se tak setkal s několika přáteli, přičemž se zrodil plán na přesun dětí z Československa někam do bezpečí. Nebyl to snadný ani rychlý úkol, svou misi bral ale vážně. Nakonec vypravil do anglických rodin dohromady 669 tzv. wintonových dětí.
Jeden sál prakticky plný přeživších
Ty prožily mnoho náročných i šťastných let jen díky odvaze a laskavosti jednoho úžasného člověka. On sice v roce 2015 zemřel ve věku 106 let, za tento čin se mu však dostalo jak šlechtického titulu, tak mnoha dalších mezinárodních uznání a poct. K jedné z nich došlo na překvapivém setkání právě s dětmi, které během války zachránil. Padesát let po hrůzné zkušenosti se vděčné děti vrátily, aby poděkovaly muži, který jim zachránil život.
Bylo to v BBC programu That´s Life v roce 1988, kdy mu všechny složily poctu, kterou si právem zasloužil. Pořad je všechny shromáždil do jednoho sálu. Pak moderátor požádal, kdo v obecenstvu byl tímto mužem zachráněn. K jeho překvapení se ihned postavila většina přítomných. Sám Sir Winton seděl v první řadě a byl překvapen, když začali vstávat prakticky všichni kolem něj. Tento moment nemůže nechat žádného člověka chladným.
Zdroj: Spotlightstories
Napište komentář