Pokud máte plastová okna, stačí použít jednoduchý trik a ušetříte peníze

Kdo by si nepřál ušetřit nějakou tu korunu, když je to možné že? Ne ovšem vždy víme, jak správně šetřit. Jedním tipem je například to jak správně používat plastová okna. Mnohdy zbytečně plýtváme a penízky nám zatím utíkají pryč neznámo kam. My vám nyní představíme jednoduchý trik s plastovými okny, díky kterému budete schopni ušetřit za rok až 12 000 Kč. To už je slušná částka, nemyslíte?

Skvěle těsní a izoluje

V dnešní době jsou plastová okna instalována už téměř všude. Jde o moderní a stále velmi žádanou variantu oken, které dnes pořídíte za velmi příznivou cenu. Jejich výhodou je velice dlouhá životnost, velké množství barevných variant, dekorů, tvarů a provedení. Hlavní výhodou oproti klasickým dřevěným oknům jsou skvělé těsnící vlastnosti a tepelná izolace. Je to perfektní zařízení, se kterým je umět potřeba dobře zacházet. Připravili jsme si pro vás jednoduchý a užitečný trik, pomocí něhož se správné zacházení s oknem naučíte.

Ušetříte díky počasí

Možná víte, že plastová okna mají několik otevíracích poloh. Nejčastěji na plastovém okně najdete tyto 4 otevírací polohy: zcela zavřeno, mikro-ventilace, vyklopené okno a zcela otevřeno. Každá z těchto poloh slouží k něčemu jinému. Důležité však je, abyste se při otevírání vždy řídili tím, jaké je venku (za oknem) aktuální počasí. Dosáhnete tak ideálního využití plastového okna a ušetříte nemalé peníze.

Otevřené okno se hodí na zimní větrání nebo během léta. Odklopené okno v létě dobře cirkuluje vzduch v místnosti. Dejte si ovšem pozor, aby vás někdo nevykradl. Mikro-ventilace a úplné zavření jsou dalšími zajímavými polohami, které stojí za zmínku.

Stačí uzavřít přepínač

Mikro-ventilace má dva druhy otevírání. První je pomocí kličky, kde se vytvoří větší průduch, takže skvěle ventiluje nevytápěné místnosti (WC, sklep, spíže). Pokud ovšem chcete v zimě ušetřit, doporučujeme používat druhou variantu. Přímo v okně je menší průduch, který má přepínač v kovové části okna, která při zavření doléhá k rámu. Přepínač je vhodné na zimu uzavřít, abyste zbytečně netopili pánu bohu do oken. Jedná se totiž o větrací funkci, kvůli které odchází z místnosti hromada tepla. Ochlazuje místnost a na kvalitu vzduchu nemá výrazný vliv. Mnohem lepší je v zimě na chvíli otevřít okno a pořádně vyvětrat. Vzduch se vymění a vám se tak bude lépe dýchat. V létě funkci přepínače opět otevřete.