Na Google Maps si všiml podivného objektu ve vodě. Rozluštil záhadu, kterou policie řešila 22 let

Fotografie: Michal Klajban / Creative Commons / Attribution 2.0

S dobou chytrých telefonů začal obrovský rozmach stahovatelných aplikací. Jednou z nejužitečnějších jsou neustále dostupné mapy, které mohou leckdy překvapit.

V dnešní době si bez neustálého přístupu k internetu neumí většina lidí svůj život ani představit. Pravda, nějaký podíl na tom mají pracovní záležitosti, velká část populace už je ale na internetu prakticky závislá. Můžeme na něm hrát hry a používat velkou řadu aplikací, které v reálu moc užitku nemají. Takové Google Maps jsou ovšem zcela jiný případ. Jeden uživatel díky nim vyřešil záhadu, jež policii trápila celých 22 let.

V té vodě něco je

Tento majitel mobilu totiž na mapě narazil na podezřelý objekt. Na Floridě se vedle domků a palem vyskytovala i vodní nádrž. V ní pána zaujal podivný obrys, který mu do tohoto prostoru vůbec nezapadal. Nakonec se rozhodl o svůj nález podělit s floridskou policií, jejíž příslušníci doslova oněměli úžasem. Tento záběr jim totiž pomohl vyřešit záhadu, se kterou si nevěděli rady celých 22 let. Uživatel mapy totiž nevědomky našel tělo zesnulého.

Ve vodě ovšem neplavalo samotné tělo, ale jen podivný obrys. Ve skutečnosti šlo ale o vrak auta, respektive vykukující karoserii. Právě tento vůz hledali strážci zákona – jak se následně ukázalo – celých 22 let. William Moldt opustil 8. listopadu 1997 bar a odjel autem do svého domova, kam se ale nikdy nedostal. Jeho přítelkyně byla zcela zoufalá, protože nevěděla, kde je jejímu milému konec. Navíc ji informoval, že bude brzy na místě.

Návrat domů je stále záhadou

Jeho zmizení se tak stalo velkou záhadou a policisté byli v tomto případě skutečně bezradní. Neměli nejmenší tušení, kde je, a nebylo se ani čeho chytit. Odpověď se tedy objevila až díky čisté náhodě po 22 letech. Po Williamovi za tu dobu samozřejmě zůstala jen kostra. Ostatky byly pečlivě prozkoumány a soudní lékaři nade vší pochybnost konstatovali, o koho se skutečně jedná. Ani to však neodpovědělo na to, co se tehdy vlastně stalo.

Ztratil snad William z nějakého důvodu kontrolu nad svým vozidlem? Jednalo se z nějakého tajného důvodu o sebevraždu? Na to bohužel Google Maps odpověď neposkytnou. Nicméně se ukazuje, že obyčejná online mapa může být nápomocna i v případech, u kterých by to nikdo nečekal. Ostatně už při snímání panoramatických snímků – například Londýna – došlo na odhalení několika zločinů, a dokonce i jedné dlouhodobé nevěry.

Rozmazání proti teroristickému využití

Ani této aplikaci se ovšem nevyhnuly některé kontroverze. Některé světové vlády si například stěžují na potenciální použití teroristickými organizacemi. Hlavně ve Spojených státech amerických proto Google nakonec některé oblasti rozmazal. Například region United States Naval Observatory, kde se oficiálně nachází rezidence viceprezidenta Spojených států amerických. Podobně na tom je i Bílý dům a Kapitol.

Viditelná jsou ovšem místa jako třeba známá Area 51 v nevadské poušti. Ne všechny pořízené satelitní snímky jsou ve stejném rozlišení, tedy kvalitě. Navíc místa s menší populací nejsou většinou pokryta tak kvalitně jako zalidněné oblasti. Dalším zmatkům přidávají místa pod mraky. Když se uvádí termín „satelitní“, jde ve skutečnosti o obrazy pořízené z letadla. Existuje i zjednodušená verze s méně funkcemi.

Zdroj: CNN

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*