Jak si spolehlivě poškodit chrup pomocí internetových postupů na čištění zubů

Fotografie: Freepik

Krásný, pravidelný a hlavně bělostný úsměv je žádoucí pro každého. Postupy k jeho získání najdete na internetu. Otázkou však zůstává jejich bezpečnost.

Zdaleka ne každému byl od přírody dán krásný, zdravý, bělostný a pravidelný chrup. Ti, kdo to štěstí neměli, ale mají zdravý úsudek, chodí pro pomoc, navzdory finanční náročnosti, za svým zubním lékařem. Ti ostatní pak často podléhají zkoušení různých internetových postupů, aniž by je napadlo zauvažovat, zda jejich aplikováním nemůžou svůj chrup naopak poškodit.

Jedlá soda možná barvu trochu změní, ale rozhodně neprospěje

Mnoho internetových zdrojů popisuje téměř zázračné účinky jedlé sody, potažmo prášku do pečiva, na očistu všeho druhu. Nejčastěji je zmiňováno odpadové potrubí a spáry mezi dlaždičkami v koupelně. Tam to klidně vyzkoušet můžete, v nejhorším případě budete řešit ucpaný odpad. Když se ale jedná o použití na čištění nebo bělení zubů, riskujete jejich nevratné poškození. Zuby jsou totiž na rozdíl od potrubí živá tkáň.

Fotografie: Freepik

Alarmující je, že na čištění zubů jsou na internetu společně se sodou doporučovány různé zdroje přírodních kyselin, jako je třeba citronová šťáva. Jejich společným působením dojde totiž k naleptání a odstranění pigmentace ze zubů. Člověk, který to vyzkouší, je nadšený a hned jak zaznamená další zabarvení, běží pro sodu s citronem. Netuší ale, že si jejím použitím poškodil i zubní sklovinu, a problém se tak bude opakovat ve stále kratším intervalu.

Ocet se solí je také hit posledních let

A nejen ocet, najdou se i návody, že si sůl máte nasypat na rozmačkané jahody. Škoda jahod, nemyslíte? Je to vlastně obdoba sody s citronem. Sůl má stejně jako soda abrazivní účinky a k tomu přidáte přírodní kyselinu v podobě jahod nebo octa. Tento postup sice může být zdánlivě účinný, ale naruší sklovinu a vytvoří na ní mikroskopické rýhy, v nichž se budou usazovat pigment rychleji a s větší intenzitou.

Fotografie: Freepik

Dejte si do pasty popel

Tento poměrně razantní peeling na zuby používali už staří Egypťané. V dnešní době je ale známo, že pevné a hlavně mnohdy ostré částice popela během čištění zubů také naruší a poškrábou zubní sklovinu, a je velmi pravděpodobné, že použitím popela si dotyčný poraní i své dásně. Tímto pokusem si může způsobit dlouhodobé zdravotní problémy. Poměrně častým problémem bývá obnažení zubních krčků, a tím zvýšená citlivost zubů.

Zdroj: WebMD

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]