Dopis z 1. světové války se konečně dostal na místo určení. Pošta ho doručovala 107 let

Fotografie: TrimmerinWiki / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Více než 100 let starý dopis, napsaný během 1. světové války, se konečně dostal na zamýšlené místo určení. To poukazuje na to, jak papírová korespondence v dnešní době rapidně upadá.

Před několika lety dostal obyvatel Londýna Glen Finlay poštou dopis, ale bylo na něm jméno někoho jiného. Při další kontrole nedávaly smysl ani další podrobnosti na obálce. Glen nejdříve předpokládal, že datum „6. února 16“ odkazuje na rok 2016, ale pak si všiml poštovní známky s podobiznou krále Jiřího V. Jednalo se o dědečka zesnulé královny Alžběty II. Ukázalo se tedy, že dopis byl původně odeslán poštou v roce 1916, uprostřed první světové války.

Podrobnější analýza starého dopisu

Poté, co si Glen uvědomil historickou povahu dopisu, poslal ho Stephenu Oxfordovi, redaktorovi Norwood Review, místního čtvrtletníku. „Jako místní historik jsem byl ohromen a potěšen, že mi byl dopis předán,“ uvedl Oxford v tiskové zprávě. Následně provedl podrobnější analýzu dopisu a zjistil, kdo je pisatelem a zamýšleným příjemcem dopisu. Nápis uvnitř byl adresován „Moje drahá Katie“. Podle redaktora byla Katie manželkou místního známkového magnáta Oswalda Marshe, který byl často využíván jako odborný svědek v případech podvodů se známkami.

Co v dopisu stálo?

Dopis údajně napsala Christabel Mennelová, dcera obchodníka s čajem Henryho Tuke Mennela. Podle dopisu se měla během své cesty do anglického města Bath „mizerně“ a dostala „velmi silnou rýmu.“ To Oxforda během rozboru dopisu poněkud zarazilo, jelikož čekal něco velkolepějšího. Jednalo se ale o až moc obyčejný dopis.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Finlay Glen (@itsfjwglen)

Proč byl dopis nakonec doručen?

To, proč byl dopis nakonec doručen, není známo. „Incidenty, jako je tento, se stávají velmi příležitostně a ani kompetentní osoby si nejsou jisté, co za tím stojí.“ Oxford však má svou vlastní teorii. Podle něj zmínka o „Sydenham“ na razítku obálky odkazuje na sklad, který byl před několika lety uzavřen. Domnívá se, že dopis mohl být objeven při úklidu zařízení a následně vrácen poštou. Tento nález jistě vypráví malou část historie a bude náležitě zachován jako příklad toho, že nikdy nevíte, kdy minulost zaklepe na vaše dveře.

Zdroj: PositiveVibration

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]