Postavte si zahradní altánek dle svého gusta ze dřevěných hranolů

Fotografie: Depositphotos

Chcete mít na zahradě útulné místo na klidné posezení i rodinné oslavy? Za jakéhokoliv počasí? Postavte si zahradní altánek. Využijte dřevěné konstrukční hranoly, se kterými stavbu zvládnete levou zadní.

Ten pocit, když má vaše práce skutečné a hmatatelné výsledky, je k nezaplacení. Zahradní altánek je přesně takovým projektem – je to sousto tak akorát velké, abyste na sebe mohli být po dokončení pyšní, a tak akorát malé, abyste ho zvládli bez vážnějších potíží dokončit. Radost a užitek z něj navíc nebudete mít jen vy, ale i vaše rodina či přátelé.

Na co myslet, než se pustíte do stavby

Začněte tím, že si důkladně rozmyslíte, kam altánek umístíte. Jakmile ho postavíte, už s ním nehnete a byla by škoda říkat si, že lépe by se vyjímal na úplně jiné části zahrady. Ideální je rovný plácek poblíž inženýrských sítí, ať máte vodu i elektřinu po ruce.

Dále si promyslete, jak přesně má altán vypadat a jaké materiály použijete. Sázkou na jistotu je štěrk na podklad a dřevěné hranoly na samotnou konstrukci.

Při plánování věnujte zvýšenou pozornost ukotvení altánku, nechcete, aby se vaše stavba po pár měsících zřítila. Doporučovaná hloubka bývá 1 metr.

Jak postavit dřevěný altánek? Využijte konstrukční hranoly

Jakmile vyřešíte základy a kotvení, je čas na nosnou část stavby. Na výběr máte ze dvou základních variant: zděných sloupů nebo dřevěných konstrukčních hranolů. Přičemž dřevo působí přirozeněji a práce s ním bývá také méně náročná.

Nosné sloupy patří do každého rohu altánu, přidat můžete také podporu do středu. Sloupy spojujte pomocí nosníků. Na ty pak patří střecha – nejlépe pultová či sedlová. Na její pokrytí můžete použít různé materiály, od střešní lepenky, přes minerální břidlici, keramické a kovové tašky, až po dřevěné šindele.

Dvakrát měř, jednou řež platí i při výběru materiálů

Ten, kdo volí materiály především podle ceny, mnohdy zapláče. Hranoly proto vybírejte z kvalitního řeziva – tak aby se nekroutily a nebyly na nich trhliny. S vhodným výběrem i následnou péčí bude dřevo i po letech skvěle vypadat. Mnozí prodejci, ke kterým patří i e-shop palubky-online.cz, navíc materiál doručí až přímo k vám domů či na vybranou adresu.