Abyste si mohli vytvořit poctivé zásoby známé zeleniny, kterou jsou okurky, a to ve sladkokyselém nálevu, je zapotřebí je nejprve vypěstovat na zahrádce. Chce to určitou trpělivost, zručnost a samozřejmě dostatečnou péči a čas. Poradíme vám, jak úspěšně okurky vypěstovat, abyste se mohli ve výsledku radovat z hojné úrody.
Několik rad, jak na pěstování okurek
Okurky polní, které se hodí k nakládání do sklenic, byste měli vysazovat nejpozději v květnu. Pokud jsou venku teploty nízké, je potřeba pěstovanou rostlinu chránit speciální izolační fólií, kterou zakoupíte v zahradnictví. Vhodné je mulčování okolí okurek i posekanou trávou. Dále myslete i na tyto aspekty, při pěstování:
- Zálivka: okurky zalévejte pravidelně, pozor však na přelití. Nikdy nekropte samotnou rostlinu, vodu lijte ke kořenům, v okolí listů a květů. Ideální doba na zálivku je v ranních hodinách. Voda k zalévání rostlin by měla být pokojové teploty, nebo alespoň takové, jakou má půda, v které jsou okurky vysazené. Vhodné je rostliny zalévat konvicí, vyvarujte se zálivce pomocí zahradní hadice, silný proud vody by mohl poškodit listy a květy okurek.
- Hnojení okurek: až vaše okurky na zahrádce začnou plodit, je dobré je čas od času i přihnojit, aby dobře prospívaly. Potřebují zejména dodat draslík, fosfor a dusík. Podle tvaru plodů poznáte, čeho si okurky žádají nejvíce. Pakliže jsou okurky zakroucené do tvaru háčku, nejspíš potřebují draslík, jestli jsou okurky zbarvené do světle zelené barvy a mají ostrý hrot, dodejte jim dusík.
- Odstíny do fialova zase značí potřebu fosforu. Použít k hnojení můžete speciální přípravky ze zahradnictví, nebo i organická hnojiva. Vhodný je například roztok dešťové vody se slepičím trusem, ten dodá hlavně dusíkaté látky.
Další tipy, jak co nejlépe pěstovat okurky polní
Pokud pěstujete okurky polní ve skleníku, nezapomeňte jej pravidelně větrat. Zejména ve vysokých teplotách, aby se rostliny nepřehřály. Dobré je skleník při prudkém sluníčku i zastiňovat. Během pěstování mohou vaše plodiny napadnout i různé druhy škůdců, nebo chorob (plíseň okurková). Proto je vhodné okurky ochránit speciálními prostředky.
Ty můžete zakoupit, nebo si vyrobit ty přírodní. Hodí se třeba roztok z droždí. V desetilitrové nádobě smíchejte 4 litry teplejší vody s 15 gramy suchého droždí a 15 velkými lžícemi cukru, promíchejte a nechte fermentovat asi půl dne. Pak okurky buď kropte, nebo zalévejte. Směs pomůže proti plísním i škůdcům.