Velmi důkladné způsoby, jak připravit terasu na letošní sezonu. Správná údržba je klíčová

Fotografie: Freepik / Edit

Venkovní posezení s rodinou a přáteli láká od jara do podzimu, ale zimní měsíce daly terase doslova zabrat. Dřevěná terasa je po zimě špinavá, trpí plísněmi i vzrůstajícím mechem, který jí dává zelenkavý nádech.

Jak navrátit původní stav dřevu, které je oblíbeným materiálem pro svůj přírodní vzhled a na terase se tak dobře vyjímá? Pomůže pravidelná hloubková očista a péče, ale také jedlá soda, kyselina citronová nebo bazalková esence!

Zelená a nevzhledná

Kdo by netoužil po dřevěné terase, která voní lesem a úplně svádí se jí dotknout bosou nohou? Každý, jenže zima si s terasou škaredě zahrává. Nepříznivé povětrnostní podmínky a vysoká vlhkost napomáhají prorůstání mechu a různých druhů lišejníků, které doslova ničí vzhled terasy. Dřevěná prkna pak vlivem této přírodní vegetace zelenají a jsou kluzká, což může přivodit úraz. V tomto případě nepomůže nic jiného než pravidelné hloubkové čištění.

Fotografie: Freepik

Vysokotlaké nebo mechanické čištění vynechejte

Jak odstranit mech nebo plísně? Zatímco u dlážděných nebo betonových teras je jistotou vysokotlaké čištění a hrubý kartáč, u dřeva volte jemnější metody, protože by mohlo dojít k nevratnému poškození prken. Pro čištění využívejte ekologické čisticí prostředky, které jsou stejně efektivní jako chemické, navíc neškodí okolnímu prostředí, trávníkům nebo zahrádce.

Zbavte terasu hrubých nečistot

Ideální je čistit terasu hloubkově dvakrát ročně, před zimou a po ní. Zásadní je vždy uklidit celý prostor, odstranit veškerý nábytek a další zařízení, jako je gril, tepelná lampa, hračky nebo květníky. Poté dokonale vymeťte pomocí koštěte spadané listí, jehličí, kamínky, písek a další nečistoty, ale nezapomeňte odstranit také zbytky od grilování nebo pavučiny ze zábradlí nebo zástěn.

Fotografie: Freepik

Mokré mytí a olejování

Po mechanickém vyčištění od veškerých hrubých nečistot prkna jemně navlhčete a vyčistěte pomocí jemného kartáče a výrobcem doporučeného čisticího prostředku po směru vláken. Po vyčištění terasu dokonale opláchněte a nechte uschnout.

Po dokonalém vysušení si prkna zaslouží naolejovat, aby si terasa udržela svůj reprezentativní vzhled. Nábytek nastěhujte zpět až po dokonalém zaschnutí, nevracejte jej na vlhká nebo mokrá prkna, mohlo by dojít k jejich poškození.

Jak na mastné a odolné skvrny

Došlo při grilování nebo jiné činnosti na terase k nehodě a zůstaly na prknech mastné nebo odolné fleky? S odstraněním pomohou běžní pomocníci v domácnosti za pár korun.

Fotografie: Freepik

1.     Jedlá soda

Jak by vypadala domácnost bez jedlé sody? Je univerzálním pomocníkem při vaření, pečení i úklidu, poradí si i s mastnými skvrnami na dřevěné podlaze. Postačí smíchat prášek s horkou vodou a pastu nanést na skvrny a jemně dočistit hadříkem z mikrovlákna.

2.     Kyselina citronová

Dalším pomocníkem pro dokonalou dřevěnou terasu je kyselina citronová, stačí smíchat 5 lžic se 3 lžícemi jedlé sody, lžící řepkového oleje v 8 litrech vody. Můžete přidat i borovicový éterický olej. Směsí vytřete dřevěnou terasu a nechte působit 2-3 dny, poté setřete vodou, terasa bude zase zářit novotou.

3.     Bazalkový éterický olej

Někdy se stává, že i přes pravidelnou očistu se na bocích nebo temnějších místech lišejníku daří dál. S tím si snadno poradí přírodní fungicid. Nakapejte bazalkový éterický olej do mýdlové vody a směsí potřete daná místa, lišejníku se tím rychle zbavíte.

Zdroj: TheSpruce