Pokud doma pěstujete orchideje, můžete se čas od času potýkat s problémem, že nepokvetou. Jejich období květu je totiž poměrně krátké (jen tři měsíce). Proces však můžete dost urychlit, pokud se o rostliny budete specificky starat. Poradíme vám, jak podpoříte tvorbu pupenů. Je to velmi jednoduché. A za pár týdnů se budete moci radovat z bujného růstu i květu.
Metody, které orchideje probudí k životu
Abyste docílili rychlejší tvorby pupenů u orchideje, postupujte dle těchto rad:
- Orchidej umístěte na chladné místo v domě či bytě. Ideálně by v místnosti mělo být kolem 15 stupňů Celsia. Vhodné je rostlinu dávat do chladnějšího prostředí spíš jen na noc.
- Nedodávejte rostlině nějaký čas dusík. Omezení dusíkatých látek je nezbytné pro urychlení tvorby květu. Ten podnítí i hnojiva s vyšším obsahem fosforu.
- Pomůže i tmavé prostředí. Orchidej lze umístit asi na pět dní do prostředí, kde je permanentní tma. Ta podstatně stimuluje kvetení. To praktikujte jen u zdravých a zralých rostlin.
- Vzduch v místnosti pravidelně zvlhčujte. Orchidejím vlhčí prostředí vyhovuje. Umístit v okolí rostliny můžete nádobu s vodou, nebo je možné pořídit difuzér.
- Místo zálivky vložte k orchideji do květináče několik kostek ledu. I to ji podpoří v kvetení.
Vyzkoušejte i přírodní hnojící látky
Jak již víte, orchidejím prospěje, když jim dodáte fosfor. Tak se brzy dočkáte krásných plných květů. Ten můžete jednoduše doplnit i prostřednictvím přírodních hnojiv. Zde je několik tipů:
- Dostatečná dávka fosforu v banánové slupce: účinné hnojivo vyrobíte z jedné banánové slupky nakrájené na malé kousky a asi 300 mililitrů vody. Směs necháte stát v chladném prostředí asi dva dny, a pak roztok po zředění vodou (1:1) používáte místo zálivky. Tak se brzy dočkáte vytoužených kvítků.
- Česnek s kyselinou jantarovou: účinky zázračného česneku jsou známé již po staletí. Používá se zejména jako přírodní antibiotikum u lidí. Prospěje však i orchidejím. A spolu s kyselinou jantarovou vytvoříte znamenité hnojivo. Roztok si připravte z litru vody, 4 až 5 stroužků česneku a jedné až dvou tablet kyseliny jantarové. Vše vylouhujte a poté použijte na rostlinu, kterou tak vzpružíte.
Ostatně orchidejím neprospějí jen přírodní hnojiva, ale i pravidelná a láskyplná péče pěstitele. Rostliny sázejte nejlépe do průhledných květináčů a dejte si pozor na přelití. Kořínky mohou snadno uhnívat.