V poštovních schránkách se objevují pochybné letáčky. Právníci varují před šířící se fintou podvodníků

Fotografie: Depositphotos

Jistě už vám do schránky přišel letáček se zájmem o koupi vaší nemovitosti. Ve většině případů se za ním skrývá někdo úplně jiný. Prodávající pak může zplakat nad výdělkem.

Pokud zrovna prodáváte nemovitost, může se zdát výhodné zareagovat na nabídku zájemce, který se tváří jako kupec a nabízí rychlou platbu v hotovosti. Mějte se však na pozoru. Podle e15 se jedná o jeden z triků realitních makléřů, kterými se snaží získat nové klienty. Ti se v případě, že na takovou nabídku zareagují, mohou ocitnout v opravdu nevýhodné situaci, která je navíc může připravit o hodně peněz.

Za letáčkem se většinou skrývá makléř nebo realitka

„Koupím byt v této lokalitě. Jsme mladá rodina s dětmi a hledáme pro sebe bydlení. Financování v hotovosti.“ Takový typ letáčku už jste jistě z vaší schránky někdy vytáhli. Oznamovatel se tváří jako soukromá osoba, která se chce vyhnout spolupráci s realitní kanceláří a koupit byt od kohokoliv, kdo o jeho prodeji zrovna uvažuje. V 95 % případů se za letáčkem skrývá realitní makléř.

V případě, že o prodeji nemovitosti uvažujete, může se to zdát jako velmi výhodné. Peníze jsou slibovány v hotovosti a ještě ušetříte na poplatcích pro realitní kancelář. Pokud na takovou nabídku zareagujete, může nastat několik scénářů. Dotyčný se může ihned přiznat, že se zabývá prodejem nemovitostí a přesvědčit vás, že tu vaši rychle prodá. Někdy však zůstane ve své roli a na vaši nemovitost se přijde podívat jako vážný zájemce, případně vážného zájemce přivede.

Nic neuspěchejte a poraďte se s právníkem

Cílem není nic jiného, než abyste sepsali exkluzivní smlouvu s makléřem, čímž mu odsouhlasíte, že právo inzerovat a nabízet vaši nemovitost bude mít pouze on. Často tak prodejce učiní ve vidině rychlého prodeje. Vážný zájemce už před vámi stojí, a tak exkluzivní smlouvu podepíšete pouze jako formalitu. Pak se však dočkáte toho, že vám makléř nebo zájemce oznámí, že si koupi vaší nemovitosti rozmyslel. Kupujícího tedy nemáte, ale už jste se smluvně zavázali.

Vydávali se za zaměstnance banky. Podvodníci dostali z muže skrz telefonát přes 50 000 Kč

„Je ale na klientovi, aby takovou smlouvu nepodepsal, aby si ji nechal prověřit právníkem,“ nabádá prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný pro HypoIndex. Nenechte se zlákat vidinou rychlých peněz. Někdy může stát za letáčkem i investor nebo makléř, který jej zastupuje. Takový zájemce ale vykupuje nemovitosti pod jejich tržní cenou, zpravidla za ni nedá více než 75 % tržní hodnoty. Takto se můžete zbytečně připravit o statisíce.

Nikdy proto nejednejte pod tlakem a neprodávejte rychle, i když jste třeba v tíživé situaci. Obraťte se na prověřené realitní kanceláře nebo se poraďte s právníkem. Také se podívejte na novinky, které realitní trh v nejbližších letech čekají. Na Světě Kreativity jsme psali o novém zákonu EU, kdy bude muset mít každá nemovitost svůj energetický štítek a jak to může ovlivnit prodejce i kupující.

https://youtu.be/Dg_ElBvnvvU

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*