Praktický způsob, jak využít plato od vajec pro pěstování rostlin

Fotografie: Freepik

Zahradničení patří v České republice mezi velmi oblíbený způsob trávení volného času. Nejen z tohoto důvodu vám tak dnes přinášíme zajímavý nápad. Budete potřebovat pouze papírové krabičky od vajíček, tedy věc, kterou doma máme téměř vždy všichni a většinou ji bez rozmyšlení vyhazujeme. Brzy ale uvidíte, že tyto krabičky se dají skvěle využít právě při zahradničení, kdy vám ušetří čas a zároveň potěší přírodu.

Pro předpěstování rostlinek na zahrádku

Každý správný zahradník ví, že pokud chce pěstovat své vlastní rostliny ze semínek, většinou se vyplatí si je před jejich zasazením do půdy doma předpěstovat, aby byly odolnější a rychleji vyrostly. Většina lidí k tomuto předpěstování používá nejrůznější plastové kelímky, například od jogurtů a dalších pochutin.

Jeden muž ale přišel s mnohem jednodušším a rovněž ekologičtějším způsobem. Skvěle se totiž k tomu dají využít papírové krabičky, ve kterých se prodávají vajíčka.

Fotografie: Freepik

Jejich nespornou výhodou je rovněž to, že na rozdíl od plastového kelímku je můžete následně i se sazeničkou vložit do země a ony se zde zakrátko rozloží. Zároveň tak zamezíte riziku poškození malé křehké sazeničky, ke kterému při vyndávání z plastových kelímků často dochází.

Dalším benefitem je také to, že zasazením rostlinek i s jejich krabičkami snadno docílíte velmi rovných řad vysázených rostlinek i s tím, že máte zaručeno, že každý rostlinka pro sebe bude mít dostatek svého prostoru. Kromě předpěstovávání sazeniček se krabičky od vajíček dají velmi dobře využít například také pro vytvoření bylinkové školky.

Fotografie: Freepik

Nejen krabičky od vajíček

Naprosto stejným způsobem, tedy k předpěstování rostlinek, lze kromě krabiček od vajíček využít ještě další věc, kterou máme vždy doma, ruličky od toaletního papíru.

Jejich použití ale vyžaduje na rozdíl od krabiček malou úpravu, neboť si z nich nejprve musíte malé květináče vytvořit. Není na tom ale nic složitého, stačí ruličku po celém obvodu z jedné strany nastřihnout na asi dva až tři centimetry dlouhé proužky.

Fotografie: Freepik

Tyto proužky následně složte dovnitř tak, aby z nich vzniklo dno květináče. Následně již postupujte stejně, jako v případě krabiček od vajíček, tedy do každého květináče nasypte malé množství substrátu, udělejte v něm důlek a do něj následně vložte semínko, které překryjte další vrstvou zeminy.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]