Naučte se vrátit bílým teniskám jejich zářivou bělost. Postup je snazší, než by se na první pohled mohlo zdát

Fotografie: Depositphotos

Bílé nebo světlé boty vypadají krásně, když jsou nové nebo pokud se o ně staráte. Pravidelným čištěním nebo praním budou stále zářivé a čisté. 

Světlé a zejména bílé boty používáním umažete i když se snažíte sebevíc, aby jste chodili jen tam, kde neumažete. Pokud máte děti je těžké se vyhnout tomu, aby vám je pošlapaly. To samé je i s domácími mazlíčky. Bíle boty jsou za chvilku ušpiněné a pošlapané. Můžete je pravidelně čistit kartáčkem nebo hadrem, ale to není ono. Zkuste je vyprat v pračce, ale pozor ne všechny boty lze prát pračce.

Praní bot v pračce

V pračce lze prát světlé boty zejména ze syntetických materiálů a textilií. Nikdy nedávejte boty samotné do pračky, vždy použijte látkový pytel nebo tašku. Ta chrání jak pračku tak i boty. Snížíte tak tření materiálu a podrážek o buben pračky. Místo pytle je můžete zabalit do ručníku.

Fotografie: Pexels

Jak prát boty v pračce

Než dáte boty do pračky je nutné vyndat tkaničky a stélky. Nyní můžete vložit boty zabalené v ručníku nebo v pytli do pračky. Vyberte program na sportovní oblečení nebo na syntetické prádlo. Teplota vody na praní nesmí být vyšší jak 30 °C a odstřeďování by nemělo být více jak 300–400 otáček/ minutu. Nikdy nesušte boty v sušičce, mohli by ztratit svůj tvar a tím se nenávratně poškodit.

Jaké boty nikdy neprat v pračce

Kožené boty nikdy neperte v pračce. Kůže je velmi náchylná a boty by se zničily. Nejlepší způsob na jejich čištění je použít čistící prostředek na boty nebo jiný saponát. Boty pouze otřete houbičkou nebo hadrem a poté je vysušíte. Nikdy kožené boty nedrhněte hrubím kartáčem.

Fotografie: Pixabay

Čištění bílých podrážek

Na čištění podrážek je dobré použít jemný kartáč, například i starý kartáček a zuby. Nejsnadněji je vyčistíte speciálními prostředky, které jsou na to určené. Použít lze i pastu na zuby nebo si vytvořte čistící směs z jedlé sody a vody. Pastu naneste na hadřík a jemně vtírejte do podrážky, nakonec podrážky opláchněte.

Dezinfekce zapáchajících bot

Některé boty časem začnou zapáchat. Nepříjemného zápachu se většinou zbavíte běžně dostupnými antiperspiranty do bot, které seženete v obchodech s obuví nebo v drogerii. Nejlepším desinfekčním prostředkem je ale alkohol. Vhodné je použít čistý alkohol například vodku, nebo si můžete koupit v lékárně desinfekční líh.

Fotografie: Unsplash

Alkohol nalijete do rozprašovače a vnitřek boty postříkáte. Nechte vyčichnout na vzduchu a boty už by neměly zapáchat. Preventivně můžete boty dezinfikovat každý týden nebo měsíc.

Jak vyčistit vložky do bot

Vložky do bot nejlépe vyčistíte klasickým mýdlem a vodou, ale můžete použít i prací gel nebo prášek. Nikdy vložky nedávejte do pračky. Vyperte je v ruce v umyvadle. Aby byli vložky vydezinfikované a čisté můžete po vyprání použít alkohol, kterým vložky postříkáte a nechte volně uschnout.

Fotografie: Pexels

Nejlepší je čistit boty pravidelně. Pokud je budete čistit například jen jednou ročně, špína se do bot doslova zažere a už nikdy nepůjdou vyčistit. Bílé boty jsou sice pěkné, ale někdy doslova nepraktické, pro udržení zářivě bílé barvy je dobré je čistit alespoň jednu do týdne. Vhodné je na boty použít impregnační přípravek s nanočásticemi, které na nich vytvoří ochranou vrstvu.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]