Jestliže byste si doma rádi připravili kysané zelí, nemusíte se bát, že by se jednalo o něco složitého. Tuto zdravou pochoutku totiž zvládne každý a pomoci mohou ostatní členové domácnosti.
Kysané zelí nemusíte používat pouze jako přílohu k nějakému jídlu. Konzumovat jej totiž můžete i samostatně, když budete mít na něco chuť. Mnoho lidí jej také používá k vylepšení svého zdravotního stavu. Kysané zelí si dokáže poradit s vysokým tlakem nebo pomáhá zlepšit zdravotní stav při diabetu 2. typu.
Suroviny potřebné na výrobu kysaného zelí
- 1 kg zelí z podzimní sklizně
- 20 g sůl
Jak připravit domácí kysané zelí
Jakmile se budete chtít pustit do přípravy kysaného zelí, sežeňte si, pokud možno zelí, které je čerstvé. Díky tomu si zajistíte, že výsledná chuť kysaného zelí bude mnohem lepší. Pro tyto účely je tedy nejlepší zelí z podzimní sklizně, které obsahuje více šťávy, což je u nakládaného typu nejvhodnější.
Nezapomínejte na větší množství sklenic
Protože budete na konci potřebovat zelí někam uložit, připravte si větší množství sklenic. Všechny předem důkladně umyjte, abyste je sterilizovaly a nezapomeňte na to, že před prací se zelím si musíte řádně umýt ruce. Následně začněte zelí zpracovávat tak, že jej omyjete, očistíte a zbavíte vrchních povadlých listů.
Jednoduchá příprava zelí
Pokud byste chtěli mít práci jednodušší, je lepší zelí ještě osušit. Hlávku rozkrojte napůl a poté ještě na čtvrtky. Celé zelí by se vám totiž špatně okrajovalo. Zelí je následně nutné nakrájet buď na velmi tenké nudličky nebo použít zařízení, které je určeno přímo na krouhání zelí. Jestliže jej doma nemáte, musíte se spolehnout na struhadlo nebo na manuální práci s nožem.
Nakrájené nudličky zelí následně vložte do větší misky a na každé 1 kg zelí použijte 20 gramů soli. Přidat lze také kmín, nastrouhanou mrkev, hořčičné semínko, čerstvý křen nebo cibuli. Dochutit můžete čímkoliv, co vám přijde k zelí vhodné, protože v tomto případě lze experimentovat a můžete použít mnoho surovin.
Zpracování zelí zvládne každý
Jakmile budete mít v míse zelí a vše potřebné, můžete jej začít zpracovávat. Rukama jej promíchejte, promačkejte a nechte 2 až 3 hodiny odstát. Až uplyne tato doba, tak zelí pořádně vymačkejte a naplňte s ním vymyté sklenice tak, aby nikde nezůstalo volné místo. Sklenice tedy musí být celá plná. Nakonec dejte na sklenici víčko a umístěte je do místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 20 °C.
Nedávejte je však na prázdné police, ale raději je dejte do kastrůlků nebo větších misek, které budou zachytávat šťávu, která ještě vyteče. Vše uchovávejte nejlépe v temnu a chladu. Kysané zelí bude hotové ve chvíli, kdy víčka na sklenicích splasknou a už nebudou vypouklá. Poté je přemístěte do chladné místnosti.