92 % lidí netuší, k čemu slouží bambulka na zimní čepici. Jde o něco mnohem důležitějšího než jen o ozdobu

Fotografie: Depositphotos

Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, k čemu  slouží bambulka na čepici, tak tady máte jasnou odpověď. Má za sebou nečekaně bohatou historii sahající do francouzského námořnictva v 18. století.

Bambulka na čepici není jen módní extravagancí, jak by se mnohým mohlo zdát. Má specifické uplatnění, které si většina lidí pravděpodobně ani neuvědomuje. Tato zdánlivě obyčejná ozdoba, kterou mnozí nosí v zimních dnech, má zajímavý původ a praktické využití. Rozhodně se nejedná o záležitost doby, kdy vůbec čepice vznikaly, ale sahá konkrétně do 18. století.

Začalo to u francouzského námořnictva

V 18. století se čepice s bambulí objevily díky francouzským námořníkům, kteří je používali k ochraně hlavy před nárazy do stropu na spodní palubě lodí. I přes svůj starobylý původ překvapivě přežily a staly se populárním módním prvkem. Čepice s bambulkou jsou dnes oblíbené, mnoho z nás si alespoň jednu takovou pořídilo. A pokud máte pocit, že ne, určitě jste ji měli alespoň někdy na hlavě. Co se týče samotné historie těchto čepic s širšími podrobnostmi, tak ty popisuje např. web LebonHeurVintage.

Může vám dokonce zachránit život!

Ačkoliv někteří lidé nosí čepice s bambulí denně, málokdo si uvědomuje, že tato zdobná kulička skrývá praktický význam. Pokud pracujete v chladném prostředí s nízkými stropy, může se tato tradiční část čepice stát nezbytným prvkem na ochranu hlavy před nečekanými nárazy. Jakmile objevíte toto praktické využití bambulky, může vám být teprve opravdu jasné, proč by měla být součástí zimního šatníku. Můžete si dokonce vyrobit i svoji vlastní bambulku, jak říká web Webnuisy.

Kvíz o svátku svatého Mikuláše: Nastal pravý čas otestovat své znalosti ohledně tohoto významného dne

S dobrou náladou
Fotografie: Unsplash

Bambulky jsou součástí ducha Vánoc

Člověk by nejspíše neměl tolik vnímat využití bambulky v nešťastných případech, ale přece jenom je vhodné být o takových záležitostech obeznámen. Z té lepší stránky se jedná výhradně o ikonu zimy, Vánoc a čepice Santy. Ano, je to tak. Vánoce pomalu přichází, přičemž naše redakce nedávno vydala článek na báječný bramborový salát. Možná u tohoto receptu najdete ducha Vánoc i vy.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]