Člověk by řekl, že umytí vlastního těla je něco tak primitivního, že se na tom nedá nic pokazit. V životě ovšem není nic tak jednoduché a tady to platí dvojnásob.
Sprcha je věc, bez které se normálně fungující člověk alespoň jednou denně neobejde. Slouží k umytí celého těla, aby bylo čisté a nehromadily se na něm bakterie, které by mohly způsobit zdravotní komplikace a nepříjemný zápach. Není to ovšem to jediné, k čemu slouží, jelikož pro mnoho lidí je sprcha nástrojem k duševní očistě, zpracování náročného dne či k pořádnému probuzení se po ránu. Je proto dobré vědět, jak se správně umýt, abyste si zbytečně neškodili, nejvíc by to totiž mohla odnést vaše kůže.
Dlouhá sprcha je fajn, ale ne pokaždé
Mnoho lidí se do sprchy těší na to, až si pořádně oddechnou a nebudou myslet absolutně na nic. V takovém případě se lehce zapomene na čas, teplá voda vám stéká po těle a vy jste prostě spokojení, že nemusíte nic dělat. To ovšem není úplně nejlepší pro vaše tělo.
Krom toho, že je to celkem neekologické a zbytečně plýtváte penězi riskujete vysušení pokožky. To by mohlo způsobit vyrážky a svědění, ideální délka sprchy je okolo 10 minut. Nikdo neříká, že se máte dlouhé sprchy vzdát na dobro, ale zkuste to omezit na jedenkrát v měsíci a sami uvidíte, co na to vaše kůže.
Až příliš často používáte pěnové sprchové gely a šampony
Věděli jste, že čím více šampon či sprchový gel pění, tím méně kvalitní vlastně je? To je způsobeno látkami, které se nazývají sulfáty. Ty jsou do těchto výrobků naschvál přimíchávány právě pro vzniklé bublinky, které vám dodají pocit, že se opravdu pořádně čistíte. Ve skutečnosti vám ale nepřinesou nic dobrého. Je tedy dobré vyměnit vaše hygienické pomůcky za více kvalitní kousky. A jakmile se musíte sprchovat například třikrát denně, tak věřte tomu, že pokaždé použít sprchový gel nemusíte.
Používání starých a vlhkých houbiček není dobré
Pokud patříte mezi ten typ lidí, kterým pro důkladnou sprchu nestačí pouze ruce, rozhodně byste měli na tento bod dbát. Jak už se učí na základní škole, nejideálnější prostředí pro bakterie a plísně je právě vlhko, chlad a nepřítomnost slunce. To mokrá houbička ve sprchovém koutě naprosto splňuje. Proto byste ji měli po každém použití nechat vysušit a měnit ji jednou za čtyři týdny.
Zbytečně moc sušíte svou kůži
Možná, že zrovna spěcháte a poslední, na co máte čas je čekat, až přirozeně uschnete. To je naprosto v pořádku, od toho jsou ručníky. Není ovšem dobré se s nimi pomalu vydřít až na kost jen proto, abyste proces schnutí urychlili.
Daleko lepší je jej jen přiložit ke všem částem těla, aby odsál veškerou přebytečnou vlhkost. Možná si budete připadat stále mokří, to ovšem do pár minut přejde a zůstanete přirozeně svěží. Je taky dobré vždy myslet na následnou hydrataci za použití krému.
Používáte až příliš horkou vodu
Ano, je to naprosto pochopitelné, po náročném dni není nic lepšího, než pořádně vyhřátá sprcha, jejíž teplotu cítíte až na kostech. To ovšem opět není dobré pro vaši pokožku, jelikož tím zajistíte její vysušení a v horších případech i odlupování. Smyjete z ní její přirozené oleje a necháte ji naprosto bezbrannou proti vnějším vlivům. Pro zdravou pokožku je ideální teplota vody 35 až 40 stupňů. Opět platí, že si můžete jednou měsíčně udělat výjimku, snažte se ovšem doporučenou teplotu dodržovat.
Zdroj: TheHealthy