Dobře známé suroviny z kuchyně si hravě poradí s kožními nedokonalostmi. Zbavte se stařeckých skvrn nebo nepříjemných bradavic

Fotografie: Depositphotos

Na lidské pokožce je během života vidět, jak člověk stárne, aktuální zdravotní stav a mnoho dalších věcí. Mohou se však objevit i kožní problémy, které lze vyřešit domácími způsoby.

Lidská kůže plní denně mnoho důležitých funkcí, jako je například ochrana před viry a bakteriemi. Dále dokáže krýt buňky před škodlivými slunečními paprsky a dalšími negativními vlivy. Je velice důležité se o ni důkladně starat a udržovat ji zdravou. Přesto se na ní občas mohou objevit změny, jež nemusí být nijak závažné, ale je nutné jejich řešení. Využít k tomu můžete několik domácích triků, říká dermatoložka Katherine Brind’Amour.

Odstraňte skvrny na pokožce

Na místech, kde se tře kůže, mohou vznikat nevzhledné skvrny. Nejčastěji se jedná o podpaží, oční víčka, stehna, hruď nebo krk. Pro jejich odstranění použijte jedlou sodu společně s ricinovým olejem. Tyto dvě suroviny stačí smíchat, a jakmile vám vznikne pasta, naneste ji na místo, kde se tmavé skvrny nachází. Nechte několik hodin působit a uvidíte, že poté se vaše pokožka zesvětlí. Metodu opakujte do té doby, dokud skvrny zcela nezmizí, protože jedlá soda a ricinový olej umí skvěle zesvětlovat.

Další metodou, která vám může pomoci odstranit nevzhledné skvrny na pokožce, je použít chilský šípkový olej. Postačí do něj namočit vatový tamponeka potřít s ním tmavá místa. Ta poté zafixujte obvazem a nechte opět několik hodin působit. Jelikož má tento olej depigmentační účinky, zbavíte se díky němu nevzhledných skvrn.

Prostředky na odstranění mateřských znamének

Někteří lidé se jednoduše nemohou spokojit s tím, že mají nevzhledné mateřské znaménko a chtějí jej odstranit. Pokud se takový případ týká i vás, nemusíte nutně chodit na chirurgické odstranění. Můžete opět použít ricinový olej a jedlou sodu. Postup přípravy i nanesení je úplně stejný, jako u odstraňování tmavých skvrn na pokožce.

Další možností je česnek, který má většina lidí doma. Ten rozkrojte napůl a jemně jím potřete mateřské znaménko. Oblast následně překryjte obvazem a nechte působit. Nakonec vše důkladně opláchněte vodou a místo otřete dosucha. Uvidíte, že mateřské znaménko se zesvětlí a postupně zmizí.

Fotografie: Pixabay

Zbavte se bradavic jednou provždy

Bradavice jsou velice častý problém, s nímž mnoho lidí navštěvuje kožního lékaře. Pokud byste rádi nejdříve vyzkoušeli nějaké domácí metody na jejich odstranění, vyzkoušejte jako první med. Těsně před spaním naneste tuto sladkou surovinu přímo na bradavici a dané místo zafixujte obvazem. Med nechte působit přes noc a opakujte do té doby, dokud bradavice úplně nezmizí. Tato pochutina s nimi umí skvěle zatočit, jelikož má antivirové a protizánětlivé účinky.

Fotografie: Pixabay

Dalším skvělým bojovníkem, jež je velmi účinný v boji proti bradavicím, je banán. Zakoupíte ho v téměř každém obchodě, a navíc není ani drahý. Jakmile se budete chystat jít spát, potřete bradavici slupkou z banánu. Místo překryjte buď kouskem obvazu nebo náplastí s polštářkem. Postup opakujte každý večer před spaním přibližně 2 týdny po sobě.

Jak na stařecké skvrny

Tyto skvrny někdy nemusí být způsobeny pouze věkem, ale také se mohou objevit v souvislosti s problémy s játry nebo při nadměrném pobytu na sluníčku. Na tento problém vám pomůže například obyčejná cibule. Nakupte si jich několik a nadrťte je. Šťávou z nich potřete skvrny a nechte 10 minut působit. Nakonec vše opláchněte studenou vodou.

Fotografie: Freepik

Citronová šťáva je další trik, jež funguje na stařecké skvrny. Vymačkejte si jeden nebo více citronů do misky a do vzniklé šťávy namočte kousek vatového tamponu. Ten přiložte na skvrny a zafixujte obvazem či náplastí. Druhý den obvaz i vatový tampon sundejte a místo opláchněte.

Veškeré uvedené metody je vhodné používat spíše na noc a nejdříve je proberte se svým lékařem, který vám nejlépe doporučí, co pro vás bude nejvhodnější.

Zdroj: Healthline, MedicalNewsToday

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]