Nechtěné strie aneb jak efektivně snížit riziko jejich vzniku

Pokud jde o strie, prevence je rozhodně mnohem lepší než léčba, která se může ukázat jako složitá a nákladná. Strie jsou drobné jizvičky na kůži, které vznikají při náhlé změně objemu lidského těla. Může to být rychlý nárůst tělesné hmotnosti z různých důvodů: těhotenství, hormonální změny a přibírání na váze.

Nejčastěji se vyskytují na břiše, hýždích, stehnech, prsou, ale i na zádech z důvodů rychlého růstu u dětí. Strie nejčastěji trápí ženy, ale výjimku netvoří ani muži a děti v pubertě. Přinášíme tipy, jak snížit riziko vzniku strií.

Udržte si ideální váhu

Mezi jednu z hlavních příčin strií, je podle odborníků velký váhový přírůstek. Díky tomu, že se zvětší prsa, hýždě, stehna, bříško se mohou objevit strie. Uhlídání si tělesné váhy je jednou z prevencí.

Totéž platí o těhotenství. Nezřídka se stává, že žena používá těhotenství jako omluvu, pro svá přibývající kila. I v těhotenství je vhodné ohlídat si váhový přírůstek. Mimo to je vhodné již na počátku těhotenství kůži připravit na zátěž, a to formou suché i olejové masáže pokožky, hydratování kůže, používání přípravků na podporu elasticity pokožky a užíváním některých vitamínů.

Vitamín C

Každý ví, že vitamín C je velmi důležitý pro udržení silného imunitního systému. Bohužel, mnoho lidí si neuvědomuje, že je také důležitý pro udržení zdravé a krásné pleti. Vitamin C je v těle nezbytný, aby mohl syntetizovat kolagen, což je složka, která se nachází v mnoha krémech podporujících elasticitu pokožky.

Vitamín D

Odborníci souhlasí s tím, že vitamín D je také nezbytný pro udržení silné a zdravé pokožky. To je důvod, proč pobývat denně na sluníčku, ideálně několik minut před 10 ráno a po 16 hodině odpoledne. Slunce je vynikajícím zdrojem vitamínu D. Tuto živinu podporující zdraví nejen pokožky, lze také získat z některých potravin: mléko, sýr, vaječný žloutek a mastné ryby.

Pravidelná hydratace

Použití hydratačních přípravků (krémy, oleje, mléka) pomáhá zajistit, aby pokožka zůstala pružná, což může výrazně přispět k minimalizaci rizika vzniku strií. Samozřejmě neméně důležitá je i hydratace zevnitř – to znamená dodržování pitného režimu. Doporučuje se vypít asi 2 litry vody denně, aby si tělo udržovalo hydrataci.

Konzumujte omaga-3

Omega-3 mastné kyseliny pomáhají udržovat pokožku zvlhčenou zevnitř. Z tohoto důvodu se doporučuje konzumace potravin, které jsou zdrojem omaga-3, jako je avokádo, ořechy, semena, rostlinné oleje a mastné ryby. Mimochodem, omega-3 jsou také dobré pro srdce.

Stop kouření

Kouření celkově škodí zdraví a podporuje vznik rakoviny, mimo to urychluje proces stárnutí kůže a také zvyšuje šanci na rozvoj strií. Podle odborníků může kouření cigaret poškodit zdravou tkáň kůže a také rozkládat kolagen.

Obrázky: superselected, scoopcharlotte