Při výběru matrace nezapomeňte na správnou šířku

Průměrná životnost matrace je 10 – 15 let. Po této době by z hygienických důvodů měla nová matrace nahradit tu starou. A protože v posteli trávíme třetinu svého života, měl by výběr nové matrace představovat důležitý krok, který se nesmí zanedbat. Jde přece o vás a vaše zdraví. Dopřejte si během spánku to nejlepší.

Standardní rozměr matrace 90×200

Obecně se tvrdí, že matrace 90×200 je svými rozměry ideální pro jednoho člověka. Klasická délka matrace je vždy 200 centimetrů. Platí ovšem pravidlo, že matrace by měla být o 10 – 20 centimetrů delší, než je vaše skutečná výška. Důležitá je především šířka postele. Někdy je lepší hodit za hlavu všechna doporučení a zvolit takovou šířku, která vyhovuje především vám samotným. Pokud máte divoké spaní a hodně se v noci otáčíte, volte raději širší matrace. Předejdete tak například nechtěnému pádu z postele. Tím si můžete způsobit i ošklivý úraz.

Minimální doporučovaný rozměr matrace 80×200

Minimální rozměr matrace 80×200 vám také zaručí pohodlné spaní. Hodí se zejména do menších bytů, kde je každý volný centimetr místa důležitý. Většinou ale tento rozměr vyhovuje především dětem. Běžně se vyrábí právě dětské palandy s těmito rozměry matrace. Pokud jde o výběr dětské matrace, mějte také na paměti, že se neobejdete bez snímatelného a pratelného potahu matrace. Hygienu každého lůžka ovlivňuje bezesporu i potahová textilie, která je mezi tělem a jádrem matrace. Zvláště pak u malých dětí bychom na toto neměli zapomínat. Malá nehoda se totiž může stát vždycky.

Ciťte se jako král s rozměry matrace 120×200

Pokud si to můžete dovolit a máte kam umístit velkou postel, neváhejte si dopřát to nejlepší. Matrace 120×200 nabízí svými dostatečně prostornými rozměry skutečně velké pohodlí a prostor, který během spánku jistě oceníte. Při výběru matrace se zaměřte i na její výšku. Ta by měla být co nejvyšší. Čím vyšší bude matrace, tím větší komfort vám poskytne. Obvykle by se výška měla pohybovat mezi 15 – 24 centimetry. Lidem s vyšší tělesnou váhou se vždy doporučují co nejvyšší matrace. Ty totiž dokážou lépe rozložit hmotnost člověka na matraci.

Vyspěte se každou noc co nejlépe. Vaše tělo vám bude jistě vděčné.