Jedlá soda je skutečný poklad pro zahradu: Jedno jediné balení udělá zázraky na celou sezónu

Fotografie: Pexels

Jedlá soda je velmi účinný přípravek, který přirozeně posílí růst rostlin a ochrání je před plísněmi. Přínosů však nabízí mnohem více.

Léto je téměř za dveřmi a zkušení kutilové již připravují své zahrádky, aby vypadaly v horkých letních dnech co nejkrásněji. Aby však byly i vaše květiny co nejkrásnější, rostliny vám přinesly co největší úrodu a ochránili jste svou pýchu před plísní a škůdci, nemusíte zbytečně utrácet za přípravky plné chemikálií – existuje totiž mnohem levnější a bezpečnější alternativa, která vám pomůže naprosto v každé situaci: jedlá soda.

1) Chutnější hrozny bez hniloby

Pokud pěstujete hrozny a chcete, aby bobule byly co nejchutnější hrozny a vyhnuli jste se potenciální hnilobě, jedlá soda poslouží skvěle, rychle a účinně. Připravte si 75 gramů jedlé sody, 10 litrů vody a obě ingredience smíchejte v kyblíku s vodou, dokud se soda zcela nerozpustí. Poté směs přelijte do rozprašovače a postříkejte rostliny během jejich zrání.

2) Stimulace růstu rostlin

Jedlá soda je také skvělým přípravkem, který stimuluje růst rostlin a podpoří jejich zdraví rozkvět. Smíchejte 2 litry vlažné vody s 1 polévkovou lžící jedlé sody a výsledným roztokem jednou za čas zalévejte své rostliny.

3) Účinná záchrana okurek

Pokud jste již někdy pěstovaly okurky, pravděpodobně víte, že listy v růstu mohou často začít žloutnout. V takovém případě se však plody již nevyvíjejí správně, ale ne proto, že by vadly, ale proto, že jde o důsledek přítomného onemocnění. Abyste tomuto problému zabránili, postříkejte okurky roztokem z 1 polévkové lžíce jedlé sody rozpuštěné v 10 litrech vody.

4) Ničení plísní, které napadají zelí

Jedlá soda patří mezi nejúčinnější prostředky, které zbaví vaše zelí veškeré plísně. Rozpusťte 1 lžičku v 1 litru teplé vody, směs pořádně promíchejte a následně jím postiženou rostlinu postříkejte. Pro prevenci můžete tento snadný způsob opakovat každé 3 týdny. Pokud zelí napadnou housenky nebo jiní parazité, jednoduše posypte listy čistým přípravkem jedlé sody

Fotografie: Pexels

5) Odradí veškeré slimáky a mravence

Pokud vaší zahradu neustále napadají slimáci nebo mravenci, můžete jejich neustálým návštěvám zabránit přirozenou bariéru z jedlé sody. Tu můžete buď jednoduše nasypat přímo na parazity, nebo před vaše záhony. Jakmile ucítí pach tohoto silného přípravku, okamžitě se otočí a v případě, že je nasypete přímo na ně, okamžitě zahynou.

6) Pro krásnější růže

Jedlá soda zaručí vašim růžím zdravější růst a mnohem krásnější rozkvět. Abyste získali co nejlepší efekt, smíchejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody, půl polévkové lžící čpavku a 1 polévkovou lžící soli. Poté do směsi přidejte 3 litry vody, vše pořádně promíchejte a výsledným roztokem zalévejte rostliny jednou za 14 dní.