Připravte si šťavnatý špekáček pečený na táborovém ohni

Kdo by nemiloval ohněm ovoněný pečený špekáček na klacíku. S tímto pokrmem má mnoho lidí spojené především dětství. Někteří lidé mají rádi velice tmavé, téměř spálené špekáčky a jiní zase dávají přednost střídmějšímu opékání. Základem dobrého pochutnání je hlavně kvalitní produkt. Avšak abyste docílili opravdu dokonalé chuti, radí odborník, jak se špekáčky před opékáním nakládat. Pojďte tedy s nám objevit tajemství těch nejlepších opečených buřtů.

Praktické rady, jak správně opékat potraviny nad ohněm

Abyste docílili kvalitního opečení, řiďte se těmito radami odborníků:

  • Nejen špekáčky, ale i zeleninu, nebo ryby, které budete opékat na přímém ohni, byste měli vyjmout z lednice alespoň hodinu před přípravou. Zajistíte si tak to, že pokrm bude opravdu dokonale opečený, nebude se připalovat a jeho vnitřní struktura se řádně prohřeje.
  • Dalším důležitým aspektem pro správné opékání špekáčku je výška, z které vystavujete maso plamenům. Obzvlášť děti nejsou schopné tento aspekt ohlídat a zbytečně tak dochází k spálení kůrky špekáčku. Čím výš budete držet na klacíku špekáček, tím lépe a rovnoměrněji se ogriluje. Důležité je s buřtem také pravidelně otáčet.
  • Nejideálnější buřty jsou takové, které jsou vyrobené z vepřového masa. Měly by však obsahovat vyvážený poměr tuků a masa.

Jaké vlastnosti by měl mít ideální špekáček?

Špekáčky nemusíte konzumovat pouze vepřové. Na trhu se jich nabízí totiž celá řada. Velmi chutné jsou například kombinace s telecím, nebo hovězím masem, takové buřty bývají často i kvalitní.

Při výběru špekáčků si všímejte i obsahu tuku. Toho v něm totiž může být nanejvýš 45 procent. Důležitý je i vzhled špekáčku, ten dává spotřebiteli informaci o tom, zda je maso v kondici a nepodléhá zkáze. Vyvarujte se uzeninám s nazelenalým a zašedlým odstínem.

V některých produktech můžete natrefit i na přidané konzervační látky, soli a glutamany, ty často zvýrazňují chuť. Ideální je, když špekáčky zakoupíte u ověřeného řezníka. Tak rozhodně nešlápnete vedle.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]