Holčička se rozplakala uprostřed vystoupení v televizi. Porotkyně ji zachránila

V ruské variantě pěvecké soutěže „Voice“ pro děti mimo jiných, talentovaných děvčat a chlapců vystoupila i malá, roztomilá holčička s tmavými vlasy a květovanými šaty. Zpívat začala a všichni byli nadšení, když se jí podařilo ohromit jednoho z porotců. V tu chvíli to ale nevydržely její nervy a dívka se rozplakala! Nebyla tak schopna pokračovat ve svém vystoupení dál.

Pohotový zásah porotkyně

Porotkyně, které se její výstup líbil natolik, že se otočila a projevila tak o malou soutěžící zájem zpozorovala, že dívka začala plakat. Místo slovního utěšování se okamžitě zvedla, rozběhla se k ní a objala ji. Tím se dívka uklidnila natolik, že byla schopná pokračovat. Porotkyně vedle ní ovšem zůstala až do konce a píseň dozpívaly společně, bok po boku. Je velmi hezké vidět soucit a porozumění i v takto velké a světoznámé soutěži.

Rizika talentových soutěží

V posledních letech se v televizi roztrhl pytel s talentovými soutěžemi, do kterých se mohou hlásit nejen dospělí a adolescenti, ale také malé děti. Respektive je tam mohou přihlásit jejich rodiče. Věková hranice většinou není nijak omezena a mnoho pyšných rodičů se chce pochlubit před televizními kamerami, jak šikovné dítě doma mají. Faktem ale zůstává, že většina dětských hvězd neprožila hezký život a jejich životní příběhy nemívají šťastné konce.

Mnoho odborníků na dětskou výchovu i psychologii se shodují, že rodiče by své děti do talentových soutěží hlásit neměli. Možná si to neuvědomují, ale televize se snaží jen dosáhnout vysoké sledovanosti a vyvolat u svých diváků emoce. Ve chvíli, kdy to nějakým způsobem dítě nezvládne, nemohou počítat s tím, že se to nedostane na veřejnost. Právě naopak. Potomek i rodiče se poté mohou setkat s velkou kritikou, opovržením i šikanou.

Negativní dopad to má na:

  • dětskou psychiku obecně,
  • kladen je na ně obrovský tlak (zejména při živých přenosech),
  • poškodit je to může na zbytek života.

Plačící děti jako zábava pro národ

Čas od času se stane, že se děti (stejně jako výše uvedená holčička) jednoduše na pódiu zhroutí a rozbrečí se. Ať už je to z důvodu radosti nebo stresu, ani v jednom případě se nejedná o nic zábavného. V obou případech se jedná o silné emoce, které malé děti neumí správně zpracovat a poradit si s nimi. To samé platí pro obrovské množství lidí a kamer, které jsou všude kolem.

Stalo se to i v Čechách, kdy devítiletá zpěvačka Adéla Ferencová nevydržela tlak živého vystoupení ve finále po tom, co po začátku představení nastaly technické problémy. Je ovšem obdivuhodné, že byla schopna píseň úspěšně dozpívat. V Británii naopak vyvolalo obrovskou kritiku vystoupení desetileté zpěvačky Hollie Steel, která jednoduše neudržela svou trému na uzdě. Několikrát se rozplakala a vystoupení nebyla schopná dokončit.

Fotografie: MBC THE VOICE KIDS

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]