Aby pokojové květiny opravdu prospívaly, je občas nutné použít i nějaká ta hnojiva. Kromě těch speciálních ze zahradnictví můžete vsadit i na ty přírodní, které vás vyjdou daleko levněji. Ušetřete rodinný rozpočet a inspirujte se těmito tipy.
Jaká přírodní hnojiva jsou ta nejvhodnější na pokojové rostliny?
Hnojivo z cibulových slupek
Na jeho přípravu potřebujete několik cibulových slupek a asi litr vroucí vody. Slupky vylouhujte ve vodě, aby získala jantarovou barvu. Poté výluh nařeďte odstátou nebo dešťovou vodou v poměru 1:2 a rostliny zalévejte roztokem zhruba jednou až dvakrát za měsíc.
Možné je použít ho i ke kropení listů. Vždy však výluh připravujte po dvou dnech nový, jelikož po delší době by mohl začít kvasit. Tohle hnojivo dodá rostlinám mnoho minerálů a stopových prvků a ochrání je i před škůdci.
Hnojivo z banánových slupek
To je prospěšné zejména pro orchideje. Připravit jej můžete dvěma různými způsoby. Ten první: banánové slupky nasušte, pak rozemelte na jemný prášek a ten rozpusťte asi v litru vody.
Druhý: slupky nakrájejte na menší kousky, vložte do sklenice s vodou a nechte v lednici stát asi 24 hodin. Výluh následně zřeďte v poměru 1:1 a aplikujte na rostliny.
Hnojivo z kávové sedliny
Pokud ráno popíjíte kávu, nevyhazujte po její přípravě sedlinu. Po vysušení bude perfektním hnojivem pro květiny v interiéru. Kávu nejlépe zakomponujte do substrátu při přesazování.
Pomůže i popel nebo kvasnice
Skvěle pokojové rostliny „nakopnete“, když jim dodáte i minerály pomocí kvasnicového hnojiva, které připravíte asi z deseti gramů droždí, trochy cukru a litru odstáté vody. Roztok je možné použít na zeleň zhruba jednou za 10 až 14 dní.
A pakliže vám z léta zbyl dřevěný popel v grilu, nevyhazujte jej. Také dokonale poslouží k hnojení rostlin. Trochu popela smíchejte s odstátou nebo dešťovou vodou a tekutinou zalévejte své rostlinky, které vám budou svým růstem dělat samou radost.