Banánová slupka je neocenitelný pomocník pro všechny pokojové rostliny

Banány nejsou jen velmi chutným a zdravým ovocem, ale banánová slupka slupka je také velmi užitečným a prospěšným pomocníkem pro všechny zahrádkáře i pěstitele orchidejí a dalších pokojových rostlin. Pokud i vy patříte stále mezi ty, kteří banánovou slupku vyhazují, následující řádky vás přesvědčí o tom, že je to opravdu škoda.

Fotografie: Natureliving

Tajemství banánové slupky spočívá v tom, že i když se jedná jen o jakýsi obal chránící plod, ukrývá se v ní velké množství cenných látek, zejména nejrůznějších minerálů, jako je hořčík, draslík a fosfor, které jsou velmi důležité pro správný růst a zdraví všech rostlin. Pokud tedy tyto látky obvykle rostlinám dodáváte v podobě umělých hnojiv, není nic jednoduššího než tato hnojiva nahradit přírodní variantou v podobě banánové slupky.

Fotografie: Natureliving

Přestaňte kupovat umělá hnojiva

Pokud chcete banánovou slupku použít jako hnojivo, například pro orchideje či další pokojové rostliny, máte několik možností. Velmi jednoduchý způsob spočívá v nakrájení jedné až dvou banánových slupek na malé proužky, které následně umístíte do nádoby s litrem vody, kterou umístíte do ledničky. Nádobu i se slupkami nechte v ledničce po dobu jednoho dne.

Před použitím na vlastní zalévání orchidejí a dalších rostlin tento roztok zřeďte čistou vodou v poměru jedna ku jedné. Tato připravený roztok můžete na zalévání používat přibližně po dobu jednoho týdne, poté je vhodné připravit si roztok nový.

Vzhledem k tomu, že se banány ošetřují nejrůznějšími chemickými přípravky, je vždy vhodné před namočením do vody banánové slupky umýt. Při přesazování či sázení můžete kousky banánové slupky jednoduše přimíchat do nové hlíny ke kořenům. Stejným způsobem můžete samozřejmě banánovou slupku využít také na zahrádce, ocení ji zejména rajčata a papriky, ale prospěje i dalším lilkovitým rostlinám a také růžím.

Fotografie: Natureliving

Pro krásné listy i proti mšicím

Pokud kousky banánové sluky volně položíte na povrch hlíny v květináči, zejména u rostlin, které pěstujete na balkoně či na terase, tak se vám kromě uvolnění živin odvděčí také tím, že velmi účinně odeženou nepříjemné mšice, které jinak rostliny často napadají.

Na mšice jsou náchylné také růže a další balkonové květiny, například petúnie, banánová slupka ale vaše květiny před nezvanými návštěvníky ochrání. Mšice totiž odpuzují plyny, které vznikají při rozkladu slupky.

V neposlední řadě lze banánovou slupku používat také na listy rostlin. Velmi účinné je jejich potření vnitřní stranou banánové slupky, na listech takto ulpí její drobné částečky a rostlina si pomocí listů následně prospěšné látky vstřebá

Skvělé je potírání listů tímto způsobem také jako metoda, jak rychle, snadno a navíc s výživovým bonusem odstranit z listů rostlin u vás doma či v kanceláři prach.

Fotografie: Natureliving

Fotografie: Natureliving

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]