Pálení žáhy obvykle způsobuje bolestivý pocit na hrudníku. Tyto projevy bývají velmi nepříjemné, někdy jsou doprovázeny kyselým refluxem přecházejícím ze žaludku do jícnu a nepříjemnou chutí v ústech.
Tyto pocity se objevují hlavně po jídle nebo když člověk leží. Ačkoli jsou bolesti žaludku obvykle přechodné, jsou velmi znepokojivé. Ukážeme vám několik přírodních alternativ ke klasické léčbě tohoto problému.
Mnoho lidí je náchylných k zažívacím potížím. Mezi nejčastější problémy patří právě pálení žáhy. Při běžném stavu jsou žaludeční šťávy využity ke trávení, ale někdy se stane, že se po těžkém jídle žaludeční šťávy vracejí zpět. Proti těmto projevům vám může lékař předepsat různé léky, případně si můžete koupit i některé volně prodejné léky. Není to ale vždy ideální řešení.
Kdo je rizikovou skupinou?
Pálení žáhy signalizuje zánět sliznice žaludku. Hlavními faktory, které mohou vyvolat pálení žáhy, je užívání určitých léků, těhotenství, stres, nadváha, určité stravovací návyky nebo alkohol. S pálením žáhy mohou souviset další nemoci, které se netýkají přímo trávicího traktu.
Jaké potraviny podporují pálení žáhy?
Některá jídla bohatá na tuky zintenzivňují zažívací potíže a podporují žaludeční reflux. To je případ tučného masa nebo uzenin. Stejně tak není ideální častá konzumace sýrů s plísní, kořeněných jídel, salátů nebo octových jídel. Neprospívá ani nakládaná zelenina, rajčata, čokoláda, sycené nápoje nebo olejnatá semena. Je také známé, že alkohol, káva a kyselé ovocné šťávy podporují bolesti a nepříjemný reflux.
Příznaky
Mezi běžné projevy patří pocit horkosti, kyselosti a pálení. Obvykle tento pocit trvá několik minut až několik hodin. Kromě toho se mohou objevit určité příznaky, jako je nevolnost nebo zvracení, nadýmání, říhání, hořká chuť v ústech, bolesti břicha nebo problémy se střevy.
Přírodní léčba
Mezi účinné přírodní metody patří například tyto:
- Heřmánek. Má dobré účinky na zažívání a pomáhá zmírnit podráždění žaludku a jícnu způsobené žaludečními kyselinami. Po každém jídle si dopřejte heřmánkový čaj, abyste snížili kyselý reflux a lépe trávili.
- Jedlá soda. Je známá svými antacidovými vlastnostmi. Musíte jen rozmíchat čajovou lžičku jedlé sody ve sklenici vody a poté ji po jídle vypít.
- Med má celou řadu výhod, které se dají využít nejen při boji proti pálení žáhy. Rozmíchejte lžíci medu ve sklenici vody a vypijte tento nápoj před každým jídlem, abyste zmírnili žaludeční reflux.
- Jablečný ocet. Jablečný ocet je oblíbený u vyznavačů přírodních léčiv. Díky svým účinkům zklidňuje bolesti žaludku a snižuje kyselost. Nařeďte lžíci jablečného octa ve velké sklenici vody a tento nápoj vypijte před každým jídlem.
- Aloe vera. Pomáhá snižovat zánět v žaludku. Před každým jídlem si dopřejte půl šálku šťávy z aloe vera, abyste zabránili kyselému refluxu.
Tyto přírodní metody fungují stejně dobře, ne-li lépe než běžné prostředky, které jsou dostupné v lékárně.
Zdroj: Healthline