Přirozené způsoby, jak doma účinně ošetřit popraskané paty bez návštěvy pedikérky

Fotografie: Freepik

Popraskané paty jsou častým problémem hlavně u dospělých lidí. Mohou způsobit nepohodlí v botách, které může dospět až do opravdové bolesti, která vede k lékaři.

V Americe tímto problémem trpí nejméně 20 % obyvatel. Trápit může dospělé i malé děti, nejvíce jsou postiženy ženy. Existuje mnoho podnětů, které mohou přispět k popraskání paty. Objevit se může otok nebo hnis.

Fotografie: Freepik

Popraskané paty mohou vést až k infekci

Popraskané paty můžete léčit domácími prostředky. Na popraskané paty je nejlepší použít teplou vodu. Po náročném dni je příjemné dát si horkou koupel, aby se snížila únava. Horká voda ale vysušuje pokožku, a tak nebude zdravá ani pro vaše paty. Stačí jen zvolit správnou teplotou vody a problém bude zčásti vyřešen. K výživě pokožky budete potřebovat organické oleje.

Nohy si sušte opatrně, abyste podrážděnou pokožku ještě více nepoškodili. Navykněte si spát v bavlněných ponožkách. Po nanesení balzámu a zvlhčovače na paty si je oblékněte vždy, protože udržíte pokožku hydratovanou a pomůžete jí dýchat. Kromě toho oleji a krémy nepošpiníte povlečení.

Fotografie: Freepik

I v tomto případě je velmi důležité, co jíte. Pokud nemáte dostatek vitaminu D nebo zinku, mastných kyselin a dalších živin, mohou vám paty popraskat. Vybírejte si potraviny, které obsahují potřebné minerály a vitaminy a celkově se stravujte zdravě.

Kokosový olej dokáže zázraky, stejně jako správná obuv

Na bolavé paty můžete použít pemzu, abyste zabránili dalšímu popraskání pokožky. Někteří lidé věří, že jim pomůže kokosový olej. Je to nejlepší zvlhčovač pokožky, bohatý na zdravé mastné kyseliny a různé živiny. Některé látky v tomto oleji mají antimikrobiální vlastnosti. Stačí olej nanést na popraskaná místa a nechat přes noc působit.

Fotografie: Freepik

Velký důraz byste měli klást na obuv, kterou nosíte. Pokud jste delší dobu na nohách, kvalitní obuv pomůže k tomu, aby pokožka na nohou nezačala trpět a vy se cítili pohodlně. Použít můžete také olej z čajovníku. Je to přírodní produkt, které se již dlouhá léta používá k léčbě kožních problémů. Stačí ho aplikovat na popraskané paty a nechat působit celou noc.

Tento olej je velmi ostrý, proto buďte opatrní při jeho nanášení na otevřené rány nebo suchou pokožku. Popraskaným patám lze předejít správnou péči o nohy. Důležitá je hydratace a výživa pokožky. Pokud se ale popraskaných pat nemůžete zbavit, neváhejte navštívit lékaře.

Zdroj: Healthline