Péče o popraskané paty je překvapivě snadná díky radám dermatologů

V letních dnech jsou popraskané paty vidět více, než kdy jindy. To dáváme přednost volné a lehké obuvi, nejlépe pak žabkám, sandálům, či střevíčkům s otevřenou špičkou a patou. Do tohoto druhu bot je pak nasnadě mít upravenou pokožku na nohách, což obnáší zvýšenou péči o chodidla, nehty a paty. Právě ty jsou často problematickým místem, které má tendenci praskat kvůli zvýšené suchosti kůže. Pojďme se tedy podívat na metody, které pomohou ke krásnějším a hladším patám a jsou dokonce posvěcené dermatologem.

Proč k ztvrdlým a popraskaným patám dochází

K ztvrdlým a popraskaným patám může docházet v důsledku nedostatečné péče, nebo kvůli vitamínovému a minerálnímu deficitu. Rovněž mohou mít vliv na jejich vznik i tyto faktory: nedostatek vzduchu vlivem nošení nevhodné syntetické obuvi. Také k popraskaným patám může přispět dlouhodobé stání, či stárnutí. Určité vlivy na kvalitu kůže na nohách má i zdravotní anamnéza. Jestliže se dotyčný léčí s cukrovkou, nebo štítnou žlázou, je možné, že bude mít problémy s popraskanými patami.

Jaké jsou další projevy popraskaných pat?

Z popraskaných a ztvrdlých pat se může časem rozvinout mnoho dalších problémů, mezi ně řadíme:

  • krvácení kůže
  • tvorba puchýřů a mozolů
  • otevřené rány na pokožce
  • ekzém, nebo lupénka

V těchto případech je nutné navštívit specialistu, nebo ošetřujícího lékaře, který doporučí vhodnou léčbu na kožním oddělení, či ambulanci.

Jak řešit ztvrdlé a popraskané paty přírodními produkty

Za vyzkoušení určitě stojí kokosový olej, který pokožku pomůže zvláčnit. Také působí proti bakteriím, plísním, mykózám a vzniku infekcí. Jak postupovat při ošetření kokosovým olejem? Nejprve si před spaním nohy namočte do lavoru s teplou vodou. Nechte chvíli v tekutině a pak důkladně osušte. Následně na nohy aplikujte větší vrstvu kokosového oleje a nasaďte si bavlněné ponožky. Nechte působit přes noc.

Takto postupujte několik dní a uvidíte znatelné výsledky. Pokožka zjemní a začne se léčit. Další účinnou metodou na popraskané paty je směs medu a citronové šťávy. Smíchejte v misce asi lžíci medu s citronovou šťávou z jednoho, nebo dvou citronů a nanášejte na popraskané paty. Rovněž můžete nohy na noc přikrýt bavlněnou ponožkou a nechat působit.

Pomůže i aloe vera, růžová voda, glycerin, nebo parafínový vosk

Skvělé výsledky jsou i po aplikaci gelu z aloe vera, nebo po přikládání obkladů z růžové vody a glycerinu. Ty totiž obsahují celou řadu vitamínů, které pokožku na nokách vyživí. Parafínový vosk zase působí jako přirozené změkčovadlo a kůži na patách výrazně zvláční. Vosk je možné kombinovat i s kokosovým olejem pro vyšší účinek. Do této rozpuštěné a vychladlé směsi pak nohy vkládejte na zhruba deset sekund a několikrát proces zopakujte, než se vám na nohách nevytvoří vosková krusta. Tu pak nechte působit asi půl hodiny a následně sloupněte.

Fotografie: Freepik, Pixabay