Příznak, který Vás upozorní na problém s rakovinou plic, jak ho poznáte?

Rakovina plic je velmi zákeřnou nemocí. Velmi často jí onemocní kuřáci, ale není to pravidlem. I člověk, který nevykouřil ani jedinou cigaretu může danou nemoc mít. A jelikož se jedná o chorobu s aktuálně nejvyšší úmrtností, je celkem pochopitelné, že by každý měl být na pozoru. V každé zemi to mohou být až desetitisíce pacientů a pěti let se dožije po diagnóze kolem 15 procent z nich. To jasně ukazuje, jak je tato nemoc skutečně zákeřná a jak je také nevyzpytatelná.

Čím je objevena dříve, tím lépe

Stejně jako u jakékoliv jiné nemoci, tak i tady platí, že čím dříve se nemoc objeví a podchytí, tím snadnější může být případná léčba. U rakoviny plic se tedy zvyšují především ony šance na to, že bude pacient vyléčený. Nutno samozřejmě říci, že ne u každého se podaří chytit danou chvíli včas. Na druhou stranu tomu tak být může. Stačí si všímat jednoho drobného varování, které vám tělo dá. Tím můžete velmi brzy odhalit, že vaše plíce nejsou úplně v pořádku.

Všímejte si změn ve vašem těle

To první, čeho byste si rozhodně měli všímat, to jsou různé drobné změny, které souvisejí s vaším tělem. Pokud se něco děje, může to znamenat, že máte ve svém těle rakovinu. Velmi často jde třeba o nenadálý úbytek hmotnosti, který nemá žádnou příčinu. Dále nelze zapomínat také na časté bolesti. A to třeba zad, stejně jako například i hlavy. Sledujte ale i to, zda máte dostatek energie a netrpíte velkou únavou. To může být spojeno s tím, že z vás rakovina doslova vyčerpává potřebnou energii. Pokud se vaše tělo začíná takto postupně měnit, rozhodně to není běžné. I když takové hubnutí může přijít vhod, my doporučujeme raději navštívit lékaře.

Buďte na pozoru když začnete kašlat

To další, čeho byste si rozhodně měli všímat, je případný kašel. Pokud začnete kašlat, může to být samozřejmě vlivem nachlazení, stejně jako to může být vlivem i podráždění, nebo vlivem jiných problémů. Když ale kašel neutichá a vyskytuje se v podstatě každý den bez zjevné příčiny, je to ukázka toho, že byste měli být také na pozoru. Může to ukazovat, že ve vašem těle je něco, co ho dráždí. A kašlem se to snaží dát náležitě najevo. I tady je vhodné jít k lékaři, aby provedl několik testů a zjistil, zda jsou vaše plíce čisté a v pořádku, nebo se s nimi naopak něco děje.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]