Příznaky, které můžete pociťovat těsně před smrtí. Část z nich bezpečně poznáte

Fotografie: Freepik

Mnoho lidí může jen hádat, co asi cítí osoba, která se nenávratně blíží ke smrti. Odborníci se proto rozhodli popsat pár příznaků, které jsou víceméně pro každého stejné.

Změny v těle a mysli, ke kterým dochází několik dní před smrtí, jsou u každého dost individuální. Nikdy nebudete mít jistotu, že přesně takto to proběhne i u vás, ale můžete si to alespoň trochu přiblížit. Vědci totiž odhalili 15 příznaků, které sedí na většinu lidí a které se dost často opakují, říká lékařka Carissa Stephens.

Nadměrná únava

Pro umírající lidi se běžné a obvyklé činnosti stávají stále náročnějšími na provedení. A když už se jim je podaří vykonat, budou si muset jít hned lehnout a spát. V těchto případech již potřebují pomoc svého okolí například s praním či jídlem, jelikož jim celý den na vykonání všeho potřebného nestačí.

Fotografie: Freepik

Ztráta váhy

K úbytku hmotnosti a svalové hmoty dochází z prostých důvodů. Člověk, jež se blíží k osudnému dni, nemá většinou takovou chuť k jídlu, bývá nemocný a nebo to má následkem léčby. To vše vede k tomu, že pomalu, ale jistě, začne postupně hubnout a není moc cest k tomu, aby znovu přibral.

Horší příjem potravin a tekutin

Člověk má na konci života menší tendence jíst nebo pít, jelikož tělu již nevydává tolik energie, jako dříve. Pravidelnost příjmu potravy opadá a dochází k odporu k masu, jelikož to je pro tělo těžko stravitelné. Navíc jsou dost pravděpodobné i obtíže s polykáním. Pro tyto lidi jsou lepší menší porce a doušky tekutin, aby do sebe vůbec něco dostali.

Fotografie: Freepik

Střídání tepla a zimy

Tělo umírající osoby má podstatně větší problémy s regulací teploty, díky čemuž dochází k tomuto jevu. Většinou to bývá důsledkem vážné nemoci, která způsobuje převážně zimnici. Jediné, co můžete udělat, je pořídit umírajícímu teplé přikrývky a zároveň mu nechat otevřené okno, kdyby došlo k přehřívání těla.

Dušnost

Problémy s dýcháním se vyskytují jak u nemocných lidí, tak i u jejich posledních chvil na tomto světě. Často se cítí velmi zadýchaní i bez nějaké fyzicky namáhavé aktivity. Relaxace může pomoci tyto stavy trochu zmírnit.

Fotografie: Freepik

Střevní a močové problémy

U některých případů dochází bohužel i k tomuto nepříjemnému příznaku. Mohou začít mít problémy se svým svalstvem a jejich ovládání systému střev a močového měchýře už pro ně není jednoduché. Pokud se osoba může pohybovat, je dobrým řešením přenosné WC. V opačném případě můžete situaci alespoň trochu zlepšit plenami.

Bolest

Umírání bolí, tak to prostě je. Lze ji ovšem zvládnout s pomocí správné podpory a léčby. Sice je bolest fází, která děsí mnoho lidí, ale s pomocí lékařů většina případů najde způsoby, jak ji zmírnit či se jí naprosto zbavit.

Fotografie: Freepik

Hlasité dýchání

Jakmile si tělo vytvoří v dýchacích cestách hlen, tak dochází k obtížnému dýchání. Bude se to projevovat zejména v posledních chvílích života. Pokud si tohoto příznaku všimnete, pokuste se polohu umírající osoby změnit tak, abyste mu alespoň trochu ulevili.

Stres a neklid

Blízkost smrti přirozeně vyvolává úzkosti a strach. Neklid, který umírající zažívá, bývá způsoben ostatními příznaky, jako je zácpa, nevolnost, bolesti, močové problémy a užívání některých léků. Je důležité umírajícímu poskytnout bezpečné a klidné prostředí, aby se nemusel tolik stresovat.

Fotografie: Freepik

Nechuť k mluvení

Umírající člověk si méně všímá toho, co ji obklopuje a co se okolo ní děje. Zároveň dochází k menší chuti mluvit, to by vám ovšem nemělo bránit v tom ji držet za ruku a povídat si s ní. I když to nedává najevo, tak jakýkoliv kontakt potřebuje a komunikace z vaší strany jí pomůže.

Stav deliria

Můžete to také nazvat stavem zmatenosti či demencí. Projevuje se náhlými příznaky, jako jsou halucinace, dezorientace či náhlá hyperaktivita. Může to trvat hodiny, někdy dokonce až dny. Stav demence je charakterizovaný změnami chování, jazyka nebo dokonce i osobnosti.

Fotografie: Freepik

Dočasné zlepšení

K tomuto jevu dochází velice často a pro neznalé může znít trochu podivně. Umírající člověk najednou obrátí o 180 stupňů a celý jeho stav se začne jakoby zlepšovat. Na konci života vyhledává větší společnost a zdá se, že celkem obstojně komunikuje s okolím. To je ovšem skutečně jen dočasný jev, který sice vyvolává v lidech pocit, že nemoc byla diagnostikována chybně, ale není tomu tak.

Otoky nohou a kotníků

Určité části těla, zvláště ty daleko od srdce, mohou před smrtí natéci. To je způsobeno nahromaděnými tekutinami v důsledku zpomalené funkce ledvin. Léčba tohoto stavu bohužel neexistuje.

Fotografie: Freepik

Vystouplé žíly

Na kůži umírajícího se začnou ukazovat skvrnité purpurové či červenomodré skvrny, neboli vystouplé žíly. Jsou důsledkem zpomaleného krevního oběhu.

Přijetí smrti

Toto přijetí má několik fází, jako je hněv, bolest, bezmoc, strach a následné smíření. Mnozí lidé v tomto stavu se dožadují přítomnosti duchovního, psychologa či přátel a blízkých osob. Zoufalství umírajícího můžete zmírnit tak, že jej zahrnete láskou. Ke svému klidu ovšem musí dojít sám, nikdo jiný mu v tom nemůže zas až tak pomoci.

Zdroj: Healthline, Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]