Diabetes mellitus vzniká v důsledku nedostatečné produkce inzulínu, který za normální okolností snižuje hladinu krevního cukru. Rozeznáváme diabetes 1. typu a 2. typu. Ten první typ je nejčastěji diagnostikován už malým dětem. Avšak může se rozvinout v jakémkoliv věku.
Je způsoben absolutním nedostatkem inzulínu v krvi, který by měla produkovat slinivka břišní. Diabetes druhého typu vzniká z větší části u lidí s nezdravým životním stylem a obezitou. Obvykle k němu dochází u starších lidí v důchodovém věku.
Jaké příznaky sledovat?
Při podezření na cukrovku byste se měli zaměřit na tyto projevy:
- Zvýšená žíznivost a časté nutkání na močení: mezi nejobvyklejší příznak diabetu patří takzvaná polydipsie = až abnormální žíznivost. Dotyčný se taktéž může potýkat s častým močením (polyurií). Průměrně zdravý člověk močí zhruba 4x až 10x za den.
- „Vlčí“ hlad: diabetik bude pravděpodobně lačnit po jídle více než člověk zdravý. Polyfágie je tedy také častým příznakem cukrovky.
- Zvýšená únava: pokud budete trpět cukrovkou, pravděpodobně pocítíte během dne přemíru únavy, nebo ospalosti. Tu může zapříčinit i dehydratace z důvodu častého močení.
- Rozmazané vidění: diabetici mají obvykle potíže i se zrakem. Může se měnit tvar a zploštění čočky, což způsobí, že se vám obecně zhorší zrak.
- Nevysvětlitelné hubnutí: aniž byste změnili jídelníček, nebo přidali pohybovou aktivitu, budete nejspíš při cukrovce záhadně hubnout. To je způsobeno tím, že tělo nemůže používat glukózu jako zdroj energie, proto začne spalovat tuky a bílkoviny. I nedostatek tekutin může způsobit chřadnutí.
Mezi další příznaky cukrovky pak můžeme zařadit také svědění kůže, časté plísňové infekce, pomalé hojení ran a ranek, tmavé skvrny na krku, v podpaždí, na loktech, za kolenem, nebo mezi prsty, či necitlivost a brnění končetin.
Jak se cukrovka diagnostikuje?
V případě, že zaznamenáte kombinaci výše zmíněných příznaků, ihned si zajděte k praktickému lékaři, který vás kompletně vyšetří a zjistí, zda diabetes skutečně máte, či nikoliv.
Lékař vám zpravidla nabere krev a bude chtít zjistit hladinu krevního cukru. Glykémie se také měří malým vzorkem kapilární krve z prstu takzvaným glukometrem.
Je možné, že rovněž absolvujete orálně glukózo toleranční test, který spočívá v tom, že vypijete větší množství sladké vody a v určitých časových intervalech je vám měřena glykémie z prstu. U možného diabetika probíhá i rozbor moči, v které je přítomnost acetonu a glukózy.
Jak se diabetes mellitus léčí?
Primárně je diabetikům naordinován inzulín, který si pacienti aplikují zpravidla inzulínovým perem. Někteří nemocní užívají na předpis tablety, takzvaná antidiabetika. Vhodná je celoživotní dieta s omezením příjmu složitých cukrů. Nevhodné je například bílé pečivo, tučná masa, sladkosti, studené ochucovací omáčky, sladké limonády a džusy, alkoholické nápoje a průmyslově vyráběné potraviny. Diabetik by měl do jídelníčku zařadit především ovoce s nižším obsahem cukru, zeleninu, libové maso, luštěniny, ryby, celozrnné těstoviny, či acidofilní mléka.