Projevy nedostatku vitamínu D dokáže rozpoznat i laik

Vitamín D je nezbytný pro správnou funkci našeho organismu. Nejznámější způsob, jak ho doplnit, je vystavit se na sluníčko a opalovat se. Někdy je však nutné jej dodat tělu různými doplňky stravy a léky. Vitamín D je potřebný především k vstřebávání vápníku a fosforu. Také je zodpovědný za silný imunitní systém, který nás chrání před vznikem nemocí.

Některé studie dokonce prokázaly, že vitamín D chrání kardiovaskulární systém a pomáhá bojovat preventivně proti hypertenzi, ischemické chorobě srdeční, nebo srdečními selhání. Také podpoří léčbu depresivních stavů. Je tedy evidentní, že vitamín D je opravdu pro naše tělo nepostradatelný, a tak bychom jej měli pravidelně doplňovat. Co tedy hrozí, když jej budete mít nedostatek?

Nedostatek vitamínu D a jeho projevy

Mezi základní příznaky deficitu vitamínu D můžeme zařadit:

  • Celkovou slabost organismu a sníženou obranyschopnost: pakliže nebudete mít dostatek vitamínu D, můžete být náchylní k propuknutí mnoha různých nemocí. Od infekcí, až po respirační onemocnění. Chřipky a nachlazení se mohou také často opakovat, pokud budete mít deficit vitamínu D.
  • Únavu a bolesti kostí: při nedostatku vitamínu D můžete trpět i zvýšenou únavou, budete postrádat potřebnou energii. Zvlášť u žen v období menopauzy je důležité doplňovat vitamín D, jelikož jsou těmito stavy více ohrožené. Ti, co nemají potřebné množství vitamínu D mohou rovněž pociťovat větší bolestivost kostí a zad, zkrátka celého pohybového aparátu.
  • Rozvoj depresivních stavů: zejména u starších osob může vlivem deficitu vitamínu D docházet k změně nálad a poruše psychiky, která vyústí například v deprese. Avšak je dobré brát v potaz veškeré okolnosti, které k těmto stavům vedou. Příčinou nemusí být jen nedostatek vitamínu D.
  • Zhoršené hojení ran: v jisté studii vědci zjistili, že u pacientů, kterým se rány hojily hůře, mohl hrát roli deficit vitamínu D. Zvlášť u lidí s otevřenými ranami na dolních končetinách.

Úbytek kostní hmoty a zvýšené padání vlasů

Nedostatek vitamínu D se podepíše i na kvalitě kostí. Může dojít až k výraznému úbytku kostní hmoty a dotyčný má velké riziko zlomenin. Takovíto lidé by měli užívat především vápník a léky doplňující vitamín D. Pokud trpíte zvýšeným vypadáváním vlasů, může to být spojené nejen s deficitem vitamínu D, ale i s hormonálními změnami, či abnormálním dlouhodobým stresem.

Bolesti svalů spojené s hypovitaminózou

Ti, co pociťují výrazné bolesti svalů, únavu a migrény mohou trpět nedostatkem vitamínu D. Doporučuje se doplnit jej častým pobytem na slunci, nebo konzumací vhodných potravin, jako jsou vejce, nebo ryby.

Fotografie: 

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]