Problémy s játry nejsou na světě ničím neobvyklým. Mnoho lidí však své příznaky podceňuje a nedostává se jim tak potřebné léčby. Dávejte si proto pozor na tyto tělesné signály.
Stejně jako každá nemoc, i onemocnění nebo potíže s vnitřními orgány má své specifické příznaky. Většina lidí je však nesprávně připisuje něčemu jinému, nebo je dokonce zcela ignoruje. Výjimkou nejsou ani příznaky, které značí nemocná, nebo příliš namáhaná játra. Pokud vám však vaše tělo začne něco takového dávat najevo, je dobré si tyto příznaky nastudovat a správně jim porozumět. Nejdříve ze všeho je však nutné vědět, o které se vůbec jedná, říká lékař Saurabh Sethi.
Když játra volají o pomoc
Játra jsou základním tělesným orgánem, který se významně podílí na očišťování organismu od škodlivých toxinů a jiných neprospěšných látek. Nejedná se o párový orgán a je proto důležité, pečovat o ně a jejich zdraví. Je tak totiž dokážou udržovat svou správnou funkci a také dobrý zdravotní stav.
Někdy se však může stát, že i tento orgán bude vyčerpaný nebo příliš namožený a je tak mnohem náchylnější k nemocem nebo poškození. Dříve, než dojde k fatálním problémů, se však játra začnou ozývat, a budou tak vylučovat jasné signály, které značí, že něco není v pořádku. Vaším úkolem je tak pouze vnímat své tělo a tyto příznaky neignorovat. Včasné podchycení a správně zvolená léčba totiž mohou zažehnat i nebezpečně působící zdravotní komplikace.
Bezdůvodné přibírání na váze
Jedním z takových signálů je například také přibírání na váze, které nelze vysvětlit ani odůvodnit jinou příčinou. Nejedná se o přibírání v důsledku rapidní změny životního stylu, přejídání se ani těhotenství. Prostě se u vás objeví několik kilo navíc a vy vůbec nevíte, kde a proč se tam vzaly. Tato příčina je tak způsobená nesprávnou funkcí základních žláz a také celkového tělesného metabolismu.
Zápach z úst a zvýšené pocení
Další zhoršenou funkci žláz si při problémech s játry můžete všimnou také podle zvýšeného pocení a také zápachu potu. Ten je tak najednou mnohem výraznější a pronikavější a zanechává po sobě nehezké žluté skvrny. Také vás nepotěší ani nevysvětlitelný zápach z úst, za který jsou zodpovědné nahromaděné bakterie a toxiny v dutině ústní.
Ty jsou způsobeny zase tím, že játra nejsou schopná zastávat svou vlastní práci a tím je odstraňování toxinů z těla náročnější. Volné toxiny a bakterie se tak ve výsledku ukládají kdekoliv, kde na to mají prostor. Výjimkou není ani dutina ústní, ze které se tak může šířit nelibý zápach i přes pravidelné čištění zubů a používání ústní vody.
Hormonální změny
Nemocná nebo unavená játra mohou ovlivnit také hormony a nálady. Dochází tak k jejich častým změnám, hormonálnímu vypětí a u žen také k problémům s předčasnou nebo naopak opožděnou menstruací, bolestivými křečemi nebo také k vzniku akné a vřídků, či jiných běžných hormonálních projevů.
Opět jsou tyto změny hormonální rovnováhy i nálad spojeny s činností jednotlivých žláz, které jsou vlivem nemoci jater méně funkční. Nálady jsou tak jako na horské dráze a také se může objevit psychické vypětí nebo známky stresu či dokonce depresivní nálady. Opakem jsou poté stavy naprostého štěstí a radosti nebo zcela odlišné nálady plné smutku.
Častá únava
Mezi další příznaky poruchy jater patří také častá a dlouhodobá únava, bez ohledu na to, kolik hodin denně spíte ani kdy přesně. Tato únava tak může dokonce začít hraničit i s chronickou únavou, která je z dlouhodobého hlediska nezdravá, a dokonce může být nebezpečná. Lidé, kteří jí totiž trpí mají zhoršené výsledky ve škole či práci a často zanedbávají také osobní život.
Bolavé klouby a svaly
Nemocná a namožená játra se často projevují zejména bolestmi svalů a kloubů. Může se jednat také o jejich ztuhlost a zhoršenou pohyblivost. Ta se však často může plést s jinými nemocemi, jako je například osteoartritida nebo revmatoidní artritida. Lidé bolavé klouby a svaly také mnohdy připisují zvýšené únavě nebo námaze, věku či jiných faktorů, které nemusí být správné.
Zhoršené trávení
V neposlední řadě se problémy s játry začnou projevovat také na zhoršeném trávení a problémech se zažíváním nebo vylučováním. Běžné jsou také případy nadměrného nadýmání, řečí v oblasti žaludku a časté pocity nevolnosti nebo pocity na zvracení. Jedná se však o příznaky, které se objevují dlouhodobě a daly by se nazvat téměř chronickými.
Zdroj: MedicalNewsToday