Problémy s akné trápí čím dál tím více lidí. Bojovat s ním lze pomocí netradičních metod

Fotografie: Freepik

Akné s sebou přináší řadu nevýhod, z nichž nejvýraznější je asi narušení vzhledu. Naštěstí existují jednoduché tipy, které vám pomohou tomuto kožnímu jevu předcházet a léčit jej, říká Cynthia Cobb.

Akné je prostým následkem situace, kdy se póry na pokožce ucpou nahromaděným mazem a odumřelými buňkami. Následně dochází k tomu, že se na kůži vytvoří zátka, a pod ní černá nebo bílá tečka. Jedná se pupínky, které často mohou ovlivnit celkový vzhled a mnohdy se také nejedná o zcela bezbolestní věc. Jak se tedy akné zbavit tak, aby to bylo opravdu funkční a zároveň vám to nevzalo všechny úspory?

Vyzkoušejte masku ze zeleného jílu

Budete potřebovat jen práškový zelený jíl, horkou vodu a čajovou lžičku šalvějového esenciálního olejíčku. Všechny suroviny spolu promíchejte, dokud nezískáte mírně lepivou hustou pastu. Tu následně naneste na vyčištěnou tvář a nechejte působit zhruba 15 minut. Následně opláchněte vlažnou vodou. Tuto proceduru opakujte každý den. Pokožka by se časem měla začít loupat a zbavovat se tak všech nečistot a zhruba do měsíce by měla být úplně zdravá.

Fotografie: Freepik

Kořen lopuchu vám pomůže

Dalším zázrakem pro pleť je také kořen lopuchu. Vezměte si tedy 200 gramů této části rostliny a smíchejte s jedním litrem vody. Tu dejte vařit na 15 minut. Následně do vzniklého odvaru namočte obklady a ty poté aplikujte na pokožku. Kořeny by měly být nejlépe čerstvé, jelikož sušením ztrácejí své vlastnosti.

Začněte užívat doplňky stravy se stopovými prvky

Nejlepší možností jak mít pleť krásnou a bez akné, je její hloubkové vyživení. Toho dosáhnete nejlépe pomocí stravy a stravovacích doplňků. Nejlepší pro vás budou ty, které v sobě mají obsah manganu, síry a mědi. Dostatečný příjem vitamínů vaši pokožku vyživí a ta nebude mít tendence utvářet akné.

Fotografie: Freepik

Neváhejte a začněte se zdravější stravou

Přehnaně sladká a slaná jídla nahraďte za ovoce, zeleninu, saláty, mléčné výrobky a vejce. Zdraví vašeho těla se na pokožce projeví a je dobré na to myslet. Pomoci by mohly také bylinné čaje z lopuchu, čekanky, sarsaparilly, nebo pampelišky. Jedná se totiž čistící rostliny, které dopomohou k detoxikaci vašeho těla.

Vytvořte si vlastní léčivý extrakt

Budete na něj potřebovat 120 gramů mátového sirupu, 80 gramů růžové vody a 5 gramů aspirinu. Všechny ingredience dohromady smíchejte a vzniklou směs nalijte do uzavíratelné nádoby. Pro kvalitnější extrakt si vytvořte vlastní mátový sirup, kdy spolu provaříte vodu s cukrem a jakmile směs začne houstnout, přidáte nadrobno posekané lístky máty. Po krátkém provaření nechejte sirup 2 až 3 hodiny odstát a máte hotovo.

Fotografie: Freepik

Udělejte si vlastní vodičku na omývání

Čištění pleti je dalším podstatným faktorem při tvorbě akné. Lepší než nejrůznější chemické odličovače a čistidla pleti je však přírodní síla. Vytvořte si tedy svou vlastní čistící vodičku. Budete potřebovat půl litru vroucí vody, nejlépe hned z varné konvice. Tu smíchejte s 20 gramy květu černého bezu a 10 gramy senných květů. Poté nechte pouze vychladnout a můžete aplikovat na pleť. Vždy nejlépe ráno a večer.

Zkuste zkombinovat med a skořici

Smíchejte tři polévkové lžíce medu a jednu čajovou lžičku skořice, dokud nevytvoříte pastu. Tu před spaním aplikujte na pupínky a ráno jen opláchněte vodou a proveďte rutinu, na kterou jste zvyklí. Provádějte alespoň dva týdny a budete moci zaznamenat, že pupínky zmizely. Také uvidíte, že pleť je mnohem jemnější a zářivější.

Fotografie: Freepik

Pokud máte rádi datle, máte vyhráno

Ne nadarmo se říká, že příroda je mocná a její sílu bychom neměli podceňovat. Důkazem toho jsou také datle, které umí pleť značně ovlivnit. Pravidelná konzumace tohoto ovoce vaší pleti totiž jen pomůže. Datle jsou skutečně bohaté na železo a hořčík, které v boji proti akné dokážou udělat hotové zázraky.

Odvar z lopuchu vás zachrání

Znáte ten pocit, když nějak poškodíte černou tečku a z té se začne stávat červený pupínek, který se neustále zvětšuje? Pro záchranu situace budete potřebovat 40 gramů nakrájeného kořene lopuchu a půl litru vody. Společně je provařte na 15 minut a nechejte odstát, následně můžete postižené místo namazat. Celá ranka se zatáhne a odvar dokáže doslova vysát hnis, který je v pupínku.

Zdroj: MedicalNewsToday

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]