Na Facebook Marketplace si koupil starou židli za 1102 Kč, nyní zjistil, že má hodnotu přes 1 milion Kč

Fotografie: Public Domain

Možná jste už také někdy prohledávali internetové bazary, abyste ušetřili nějaké ty peníze. Někteří nakupující však mají to štěstí, že si koupí něco, co má ve skutečnosti mnohem větší cenu, než zaplatili.

33letý tvůrce obsahu na sociálních médiích Justin Miller zažil přesně tuto situaci, když na Facebooku Marketplace zahlédl unikátní židli. Později zjistil, že je to židle Fritse Henningsena. Původně ji koupil za 50 dolarů (asi 1 000 Kč), ale poté zjistil, že se její hodnota pohybuje kolem 50 000 dolarů (více něž 1 milion korun). Frits Henningsen byl totiž dánský návrhář nábytku a proslulý truhlář. Svým řemeslným uměním byl obrovským přínosem pro moderní americký design tehdejší doby.

Křeslo, které by mohlo mít obrovskou hodnotu

Justin má bystré oko pro design, a proto se v něm probudila vlna nadšení, když toto křeslo poprvé zahlédl. Jedinečný tvar kousku ho přivedl k přesvědčení, že by mohl mít velkou hodnotu. Po krátkém hledání na Googlu s překvapením zjistil, že podobné kusy nábytku se prodávají za enormní částky. Vypadalo to, že tomu tak bude i v tomto případě.

Dilema z toho, co s křeslem udělá

Podle videa na TikToku, které Justin sdílel, se vydal do velmi luxusního domu, aby vzácné křeslo od Fritse Henningsona získal. Seděl v zácpě a doufal, že ho prodejce nedá někomu jinému. Mezitím Justinovo video na TikToku od jeho nahrání zhlédly více než 2 miliony lidí. Justin hodně váhal, když uvažoval nad tím, jak postupovat s tímto „pokladem“, na nějž takto náhodou narazil. Přemýšlel o jeho rekonstrukci, nebo že si ho nechá na horší časy.

@miztermiller Replying to @scramli3 Such a great find, and I love that you’ve been along for the journey. More to come! #homedecor #interiordesign #diy #homerenovation #thrifted #vintage #sothebys #antiques ♬ love nwantinti (ah ah ah) – CKay

Rozhodl se obrátit na pomoc odborníků

Tiktoker poté zjistil, že herečka Kirsten Dunst vlastní stejný typ židle, který Justin získal. Dunst o křesle hovořila v roce 2021 ve videu ve spolupráci s Architectural Digest, kde ho popsala jako jeden ze svých nejlepších nákupů a uvedla, že stojí za každý cent. Justin se tedy rozhodl kontaktovat umělecké aukční domy v naději, že se mu podaří získat nějakou lukrativní nabídku. Dostal odpověď, že se cena židle skutečně pohybuje kolem 50 000 dolarů. Justin se tedy rozhodl pro jistou dlouhodobou finanční stabilitu, židli si zatím nechá a uvidí, jak se bude její cena v budoucnu měnit.

Zdroj: Mypositiveoutlooks

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]