Děti rostou jako z vody. Koupíte jim nějakou věc a za 4 až 6 měsíců zjistíte, že mají krátké rukávy a nohavice. Pokud se jedná o oblečení, které dítě zdědilo, pak nás to až tolik nemrzí. Jde-li o nějaký pěkný a nový model, pak si posteskneme, jaká škoda, že už v tom dítě nemůže chodit. Jestliže vám šití nebo háčkování není úplně cizí, pak můžete svým dětem „dobu trvanlivosti oblečení“ značně prodloužit. Je to úplně jednoduché.
I když dítě třeba nějaké oblečení roztrhá, nenávratně ušpiní, pak je nevyhazujte. Nevyhazujte ani vaše košile, nátělníky, svetry. Neříkáme, že si máte doma dělat skladiště. Ale některé kousky oblečení se vám mohou později hodit. Jsou to kousky nohavic, rukávů včetně košilových manžet anebo úpletů kolem rukávu, roláková část z nějakého svetru apod. Případně si jen odstřihněte tyto části, které můžete uložit do šitíčka a průběžně používat. Dětské rukávy a nohavice jde poměrně snadno prodloužit. Výsledkem je navíc i originální dětský obleček. Mimo rukávů a nohavic lze prodloužit i svetry, nátělníky, trička. Jak na to?
Košilové manžety
Košilové manžety můžete našít na krátké nohavice dětských kalhot. Ať už jsou to rifle, manšestráky nebo jiné kalhoty. Stejně tak můžete na spodní část nohavic našít úpletové okraje či nastavit kusem nějaké látky. Třeba z jiných vyřazených kalhot, staré košile a dokonce lze použít i lůžkoviny, ubrusy, krajky v případě holčiček apod. Žádoucí je i sešívaní kousků látek (patchwork) čímž si vytvoříte kus látky na prodloužení daného oděvu.
Háčkování
Další možností vedle šití je háčkování. Buď můžete oděv přímo nadháčkovat anebo si nejdříve lemy uháčkovat a následně je k oděvu přišít. Tento typ prodlužování oděvu se hodí jak pro holčičky, tak malé kluky.
Prodloužení punčocháčů
Jestliže vám dítko vyroste z punčocháčů, jednoduše odstřihněte část chodidla a nezapomeňte odstřiženou část zapošít nebo obháčkovat. Dítěti pak můžete oblékat tyto rádoby punčocháče a ponožky zvlášť.
Obrázky: andreasnotebook