Projev kočičí lásky není jen tření se o nohy a vrnění. Existuje celá řada dalších, které většina lidí nevnímá

Fotografie: Getty Images

Patříte k milovníkům koček a rádi byste zjistili, jak vám vaše kočka dává najevo svou přízeň? Kočky jsou velmi nezávislá zvířata, která zřídkakdy projevují své nadšení a lásku tak okatě jako třeba psi. Daleko častěji svou pozornost věnují nenápadně, ale zkušený pozorovatel může snadno poznat, zda jej jeho kočka má ráda, nebo je jí lhostejný.

Vrnění

Uklidňující zvuk kočičího vrnění známe asi všichni. Je to nejběžnější způsob, jak kočky dávají najevo svou lásku a spokojenost. Vrnění nejčastěji přichází ve chvílích, kdy je kočka uvolněná a třeba ji zrovna drbete za uchem.

Můžete si být jisti, že se jí vaše drbání líbí. Pokud ale kočka vrní a vy si nejste jisti proč, může to být také známka jejího rozrušení nebo stresu. Ne vždy tedy vrnění musí být jen pozitivním signálem.

Fotografie: Getty Images

Koulení se po zádech

Možná vám připadá válení po zemi jako projev jakési nespokojenosti, ale opak je pravdou. Takto dává kočka najevo své nadšení z toho, že vás vidí. Často můžete tedy tuto reakci vidět, když přijdete zvenku a kočka vás takto vítá u dveří.

Fotografie: Getty Images

Otírání o tvář

Stává se vám, že se kočka otírá o vaši tvář nebo se snaží dotknout vašeho obličeje? Buďte si jisti, že vám tak kočka projevu svou náklonost. Jelikož má okolo hlavy pachové kanálky, tímto způsobem se vás snaží označkovat. Jednoduše řečeno, dává tak najevo, že patříte k ní. A to je přece hezké ne?

Fotografie: Getty Images

Škrábání

Možná vás to rozčiluje, ale kočky prostě rády škrábou – nejčastěji do koberců, sedaček a ideálně těch drahých. Taková je realita života s kočkou. Pomoci může škrabací strom, ale ne vždy zabere zcela.

Kočka dává škrábáním najevo své vlastnictví. Je to projev dominance a je kočkám zcela vlastní. Pravděpodobně se vám nepodaří to vaši kočku odnaučit.

Fotografie: Getty Images

Dotyky tlapkami

Stává se vám, že do vás kočka během hlazení naráží a tlačí tlapkami? Toto je velice zajímavý úkaz, který je spojen s pudovým chováním. Tímto způsobem si totiž už nejmenší koťata pomáhají při sání mateřského mléka. Tento instinkt v nich někdy zůstává až do dospělosti, kdy se tak projevují za situace, kdy se cítí maximálně v bezpečí a příjemně.

Fotografie: Getty Images

Přinášení kořisti

Jestliže máte kočku, která se běžně pohybuje po venku, možná už se vám stalo, že ze svých toulek přinesla nějakou kořist. Pro vás to možná nebyl zrovna příjemný dáreček, ale kočka vám takto vyjadřuje úctu a podřízenost. Má o vás zájem a chce vás potěšit. Kočku tedy za takové chování netrestejte, ale spíše pochvalte.