Projevy možné krevní sraženiny v těle, které není radno přehlížet

Fotografie: Depositphotos

Krevní sraženina se může v těle vytvořit nepozorovaně. I přesto, že existuje velké množství léků a lze ji léčit, tak právě na krevní sraženinu stále umírá hodně lidí, říká lékař Grahamem Rogersem.

Velká část lidí o sebe stále nedbá a netuší, jaké jim hrozí nebezpečí. Některé nemoci přichází nepozorovaně a vůbec je necítíte. Je důležité pečovat o své zdraví, dbát na správnou stravu a také do svého života zapojit pohyb. Existuje hodně rad, jak si udržet zdravý životní styl. Pozor si musíte dávat i na krevní sraženinu. Ta se vytváří nepozorovaně a může vás nemile překvapit.

S oteklými lýtky byste měli zpozornět

Jakýkoliv nateklý orgán by vás měl varovat před tím, že něco není v pořádku. Týká se to i lýtek, které velice často značí zdravotní problém, když jsou oteklá. Tvoří se v nich velmi často krevní sraženiny. Ty se nazývají hluboká žilní trombóza. Stane se to v momentě, když se k životně důležitým orgánům nedostane kyslík. Následně dochází ke špatnému prokrvení, a ještě většímu otoku lýtek. Kromě otoku a pocitu tepla se při sraženině může objevit také zarudnutí nebo změna barvy.

Bolestivé a citlivé nohy

Nikdy byste neměli podceňovat to, když máte bolestivé a citlivé nohy. Může to značit hodně nemocí, které rozpozná jen lékař. Pokud byste takové problémy měli dlouhodobě, raději navštivte lékaře. Příznakem hluboké žilní trombózy je i bolest nohou, lýtek nebo chodidel. Při stlačení může být lýtko napjaté nebo bolestivé.

Fotografie: Unsplash

Červené pruhy podél žil

Jakékoliv příznaky, které jsou spojené s krevní sraženinou byste neměli podceňovat. Vždy se nechte raději vyšetřit lékařem, abyste zjistili, zda máte nějaký problém nebo nikoliv. Jestliže si všimnete výrazných žil, podél kterých vedou červené čáry, může se jednat o krevní sraženinu. Tyto červené čáry mohou být i bolestivé nebo budete pociťovat pnutí. V takovém případě se jedná o další příznaky a měli byste si dávat větší pozor.

Bolest na hrudi je další varovný signál

Krevní sraženina se nemusí vytvořit pouze v lýtku, cévě nebo žíle. U některých pacientů se vytvoří i v plicích. V takovém případě je potřeba se nechat brzy ošetřit lékařem. Je velmi důležité, abyste bolest na hrudi nepodceňovali. Bolest nemusí být pouze na hrudi, ale i v zádech. Dalšími příznaky je tlak uprostřed hrudníku a ten je velice nepříjemný. Navíc lze velice špatně identifikovat přesné místo bolesti.

Problémy se správným dýcháním

Jestliže se velice často zadýcháváte i při běžných činnostech, máte rychlé dýchání nebo máte jakékoliv jiné potíže s dechem, měli byste tuto situaci řešit. Špatné dýchání, rychlé bušení srdce, studený pot a závratě mohou značit to, že máte v plicích krevní sraženinu. V případě, že se všechny příznaky objeví najednou, nesmíte je ignorovat. Může se jednat o velice závažný stav a je potřeba ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Trápí vás suchý kašel

Je jasné, že když jste nemocní, bude vás s největší pravděpodobností trápit i suchý kašel. Pokud zrovna nemocní nejste a máte tento problém, měli byste si dát pozor i na další příznaky.

Fotografie: GettyImages

Další příznaky společně se suchým kašlem mohou znamenat krevní sraženinu v plicích. Suchý kašel bez důvodu není normální jev. Krevní sraženina v plicích se dále projevuje i bušením srdce, bolestí na hrudi a potížemi s dýcháním. Může se vám stát i to, že vykašlete hlen s krví.

Zvracení a průjem

Tyto nevolnosti nejspíš zažil každý dospělý člověk. Mnoho lidí ví, že tyto problémy mohou velmi potrápit a znepříjemnit den. Pokud se tyto nevolnosti neustále opakují a nevíte, z jakého důvodu to je, vyhledejte lékařskou pomoc. Krevní sraženina ve střevech dokáže vyvolat silnou bolest žaludku a břicha. Můžete se přitom cítit velmi špatně, slabě a pokud se ke zvracení přidá i průjem, lze si všimnout stop krve ve stolici.

Fotografie: Pixabay

Silné bolesti hlavy

Migréna umí přepadnout člověka v nejvíce nevhodnou chvíli. Občas vás může hlava bolet a většinou to má i svůj důvod. Pokud vás začne bolet hlava a přidají se k tomu i problémy se zrakem, měli byste zpozornět.

Krevní sraženina se může nacházet i v hlavě. To způsobuje nedostatek kyslíku v mozku a následně se může přidat i silná bolest hlavy. Krvácení do mozku a krevní sraženina v hlavě se nazývá mrtvice. Mezi další příznaky mrtvice patří ochrnutí, necitlivost na jedné straně těla, zmatenost nebo závratě.

Zdroj: Healthline