První pomoc při infarktu, když není nikdo ve vaší blízkosti. Počátečních deset vteřin je rozhodujících

Fotografie: Depositphotos

Náhlý a neočekávaný srdeční infarkt může nastat kdykoli a bez ohledu na váš věk. Představte si následující situaci: přijdete domů z práce a jste doma sami. Byl to dlouhý den, takže jste unavení a rozhodnete se sednout si a odpočinout si na židli. Najednou pocítíte nepravidelný srdeční rytmus a stále silnější bolest na hrudi.

Co byste v tuto chvíli měli udělat? Vědět, jak reagovat na infarkt, je životně důležité. Následující postup můžete použít k záchraně sebe, milovaného člověka i cizince.

Co je infarkt?

Srdeční infarkt je výsledkem blokování toku krve v koronární tepně krevní sraženinou. Toto přerušení může poškodit nebo dokonce zničit část srdečního svalu. V některých případech je infarkt, nazývané také infarkt myokardu, smrtelný. Hlavní problém spočívá ve skutečnosti, že jeho příznaky jsou často zaměňovány s příznaky jiných benigních onemocnění, což značně oddaluje jeho diagnózu a léčbu.

Fotografie: Pixabay

Rizikové faktory a příznaky

Existuje několik rizikových faktorů, které stahují tepny ve vašem těle a srdci. Zlepšení nebo vyloučení těchto faktorů sníží riziko úmrtí na infarkt. Jedná se zejména o věk (nad 45 let), užívání tabáku a drog, cukrovka, vysoký cholesterol, obezita a stres.

Aby se zabránilo infarktu myokardu, k tomu vám pomůže jedině zdravý životní styl a vyloučení rizikových faktorů, které přispívají ke zúžení koronárních tepen.

Fotografie: Pixabay

Uvědomte si, že příznaky se mohou u jednotlivců lišit. V některých případech se ani žádné nedostaví. Pokud pociťujete následující příznaky, tím větší máte šanci na infarkt.

Nejčastějšími příznaky je pocit napětí nebo bolest ve středu hrudníku, prodloužená bolest v horní části břicha, dušnost, pocení, mdloby, nevolnost a zvracení. Někdy se mohou objevit také bolesti žaludku, závratě nebo neobvyklá únava.

Co musíte udělat při infarktu?

Vezmeme-li v úvahu tyto příznaky, pokud máte pocit, že vám srdce bije rychle a nepravidelně a začíná vám být špatně, máte 10 vteřin, než omdlíte. A tedy 10 vteřin na reakci, abyste předešli katastrofě. Nejprve volejte pohotovost. Poté začněte energicky kašlat. Zhluboka dýchejte. Hluboké nádechy a kašlání opakujte každé dvě sekundy, dokud nepřijde pomoc. Kašel bude tlačit srdce a zabrání zastavení průtoku krve. Zkuste to vydržet tak dlouho, než přijede záchranka a poskytne vám pomoc.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]