Psi dokáží díky svému čichu odhalit některé nemoci dříve než lékaři

Fotografie: Pixabay

Psi mají v lidském životě velmi důležitou roli. Ne nadarmo se říká, že jsou nejlepším přítelem člověka. Zároveň jsou našimi pomocníky v mnohých zaměstnáních, zejména u policie, kdy hledají ztracené osoby, drogy i výbušniny, nezastupitelnou úlohu mají také při lovu a cenným pomocníkem jsou rovněž pro nevidomé. Psi mají ale ještě mnoho dalších skvělých schopností, například dokáží s předstihem identifikovat některé lidské nemoci.

Všichni víme, že psi mají mnohonásobně lepší smysly než my, zejména pokud jde o sluch a čich. Z hlediska čichu psi disponují více než třicetkrát lepším smyslem než lidé.

Právě tento smysl jim pomáhá s rozpoznáváním některých našich nemocí. Pokud se tedy váš pes ve vaší přítomnosti chová jinak než obvykle, možná není na škodu zajít si k lékaři na preventivní prohlídku.

Rakovina

Na základě výborného čichu jsou tak psi schopní detekovat ze vzorků lidské moči, slin nebo dechu již velmi raná stádia rakoviny. Dokáží to údajně s větší přesností než mnohé moderní přístroje. Z hlediska typů onkologických onemocnění, jsou psi velmi přesní, zejména pokud jde o rakovinu plic, prostaty či prsou.

Epilepsie

Další nemocí, kterou psi dokáží rozpoznat, je epilepsie. Jsou totiž schopní vycítit blížící se epileptický záchvat. Zatím není přesně jasné na jakém principu, nicméně vědci předpokládají, že psi zřejmě cítí změnu pachu člověka, protože v jeho těle dochází k biochemickým změnám.

Mnoho lidí s těžkými formami epilepsie si tak pořizují psi nejen jako domácí mazlíčky, ale i jako pomocníky právě k rozpoznání rizika záchvatu.

Fotografie: Freepik

Cukrovka

Díky svému skvělému čichu jsou psi schopní rovněž detekovat poklesy hladiny cukru v krvi. Dochází totiž k tomu, že při poklesu krevního cukru se zvyšuje v důsledku biochemických změn v organismu množství izoprenu, který lze cítit v lidském dechu.

Fotografie: Pixabay

I pro diabetiky tak mohou být psi vítanými a cennými pomocníky, neboť v případě příliš nízké hladiny cukru může diabetik snadno ztratit vědomí, proto je důležité o tomto nebezpečí vědět co nejdříve. Čtyřnohý mazlíček na možný problém svého páníčka vždy včas upozorní.

Narkolepsie

Narkolepsie sice je poměrně vzácné onemocnění, ale velmi nebezpečné, neboť díky problémům v mozku osoby, které jím trpí, mohou kdykoli a kdekoli znenadání usnout.

Dokonce i v tak rizikové situaci, jako je například přecházení silnice či chůze ze schodů. Vycvičený pes ale může pomoci detekovat hrozící záchvat nemoci, neboť opět cítí změny v dechu svého majitele.

Migréna, stresové a úzkostné záchvaty

Fotografie: Pixabay

Psi mají také úžasnou schopnost číst změny v emočním stavu svého páníčka, vycítí jeho smutek či strach. Hormony adrenalin a kortizol, které se ve stresu více vylučují, totiž opět změní náš tělesný pach a pes to bezpečně pozná. Z tohoto důvodu se tak psi doporučují jako čtyřnozí mazlíčci například pro lidi trpící autismem, kteří často podobnými stavy trpí.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]