Psi dávají své problémy, potřeby a emoce někdy podivným způsobem. Je proto na místě věnovat jejich chování pozornost. Hlavně tehdy, pokud se odchýlí od normálu.
Právě změna oproti zajetému vzorci může být znamením toho, že náš mazlíček trpí. A kolikrát i velmi vážným problémem. Ačkoli nám takové projevy mohou připadat vtipné, samotného psa často trápí vlekoucí se zdravotní problémy. Jedním z právě takových projevů je tzv. sáňkování. Pes během něj tře zadek o koberec, trávu nebo jiný povrch. Vypadá tak jako děti, které se v zimě pouští z kopce na klouzačce nebo igelitové tašce dolů.
Signál potíží
Ačkoli se to může zdát legrační a někdo si řekne „hele, on to od nás odkoukal“ realita je jiná. Je totiž znamení, že pes cítí neodbytné svědění. A toto sáňkování je často jedinou dostupnou metodou, jak si zadek podrbat. Mnoho majitelů ovšem situaci bagatelizuje, načež se u svého chlupáče dočkají ještě větších zdravotních problémů.
Co je příčinou sáňkování vašeho psa?
Jde o různé problémy, například ucpání perianálních žláz, přetékání párového perianálního sinu neb, přítomnost gastrointestinálních parazitů. Dále anatomické potíže, alergie a u fen vaginitida. Jakmile si tedy všimnete, že to váš pes dělá opravu často, rozhodně navštivte veterináře. Hlavně v případě parazitů je na místě zvláštní opatrnost. Kontakt s nimi – a tedy i zamořeným zvířetem – může vést u člověka k helmintóze.
Je tedy na místě pejska pravidelně odčervovat. Hlavním parametrem posouzení je četnost psího sáňkování. Vyskytuje-li se sporadicky (jednou za pár měsíců) není nejspíš důvod k obavám. Čím vyšší četnost, tím větší riziko zdravotních potíží a tedy důvodu k řešení. Věnujte také pozornost dalším symptomům – výtoku z konečníku, krvácení, otoky či potíže s vyprazdňováním. Stejně tak apatie naznačuje, že něco není opravu v pořádku.
Jednostranná komunikace
Pamatujte v první řadě především na to, že pes není sám schopen vám přesně sdělit, co konkrétně ho trápí. Vaše pozornost a trocha detektivního nasazení je tedy zárukou jeho vlastního zdraví. Pouze neverbální signály jsou jejich jedinou komunikací.
Zdroj: PetMD
Napište komentář