Působivé vystoupení staršího tanečního páru. Publikum žaslo nad jejich výkonem

Fotografie: Freepik

V dnešní době existuje mnoho druhů tanců, které jsou populární po celém světě. Nečekaný tanec ale dokáže často zaujmout více, než moderní kreace na pódiu. Swing je druh tance, který si lidé užívají již několik generací.

Své popularity se dočkal zejména ve 20. letech 20. století. Nikdy úplně nevyšel z módy a během času se vyvinulo i mnoho stylů swingu, ale dnes už neuvidíte příliš lidí, kteří by ho tančili. Hojně se s ním ovšem můžeme setkat na speciálních tanečních soutěžích.

Co všechno patří do swingu?

Swing ani zdaleka nezahrnuje pouze hudbu první poloviny 20. století. Nejstarší kořeny tohoto jedinečného tance pocházejí z afroamerických komunit, ale které styly vzešly z jiných národních tradic ve Spojených státech. Většina z nás si nejspíš pod výrazem „swing“ představí typické poskakování a taneční kroky, které jsou soustředěné především na nohy.

Mezi swingové tance se ovšem řadí mnoho stylů, mezi které lze zařadit typický lindy hop, charleston, balboa (o kterém mluvíme dnes), blues, shag a jazz steps. Kromě tohoto základního rozdělení se ovšem můžete setkat také s hand dancing, rock’n’roll, jive nebo west coast swing, který je velice populární.

V Evropě se nejčastěji setkáváme se stylem rock’n’roll a boogie woogie, které se zde uchytily nejvíce. Pokud byste měli zájem si to vyzkoušet, v Čechách najdete nespočet škol, které tyto jedinečné tance vyučují, a to hned jejich několik stylů.

Nádherný pár

Sam West a Ellen Taylor se měsíce připravovali na soutěž Grand Nationals Champion Swing Dance! Starší pár proto cvičil dnem i nocí, aby porotcům a davu ukázali, co všechno dokáží a že mají co nabídnout.

Když nastal dlouho očekávaný okamžik, DJ vyhlásil duo a odešli společně ze zákulisí na pódium, jejich tváře zářili nadšením. Výkon, který následoval, se nepodobal žádnému jinému v soutěži.

Pár ukázal porotcům jejich nejlepší pohyby ve stylu Balboa a získal zaslouženě první místo. Máte pravdu. Sam a Ellen vyhráli titul Grand National a odešli domů jako vítězové první ceny, což všem jejich kritikům dokázalo, že věk je jen a pouze číslo. Jejich mysli, těla a duchové jsou uvolnění stejně, jako jejich taneční pohyby. Představení můžete shlédnout i online, kde tančí na píseň „Gonna Move Across the River“ od Billa Pinkneyho a Drifters.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]