Rakovinu v oblasti plic si nejčastěji spojujeme s příznaky na plicích. Často si proto další příznaky, které onemocnění doprovází, s ním nespojíme, říká lékařka Christina Chun.
Nejčastějším příznakem, že s našimi plícemi není něco v pořádku, je kašel. Pokud trvá déle než tři týdny, měli bychom bez váhání navštívit lékaře, protože právě to je hlavní příznak, který nás upozorňuje na možný výskyt rakovinného onemocnění. Tato nemoc se ale může projevovat i na jiných částech našeho těla. Někdy dokonce i takových, u kterých by nás nikdy nenapadlo, že může být mezi nimi souvislost. Jedním z takových míst je například rameno.
Mnoho pacientů vyšetření i konečná diagnóza dokáže velmi překvapit
U doktora se mnoho pacientů podivuje, že když přišli k lékaři s problémem v oblasti ramene, pošle je ne rentgen hrudního koše. Mnoho z nich dokonce chtělo vyšetření vzdát v domnění, že se lékař spletl. Často jsou potom překvapeni, když se následně od lékaře dozví, že mají rakovinový nález na plíci. Často se tento druh vyskytuje v horním laloku, proto se nemoc může prokazovat bolestí v oblasti ramene. Tato část plíce se obvykle odstraní při operaci zvané lobektomie.
Mezi časté příznaky, které nám rakovinu naznačují, kromě dlouhotrvajícího kašle patří také opakované infekce v oblasti hrudního koše, které se nedají dlouhodobě vyléčit. Může docházet i k vykašlávání krve nebo bolesti při dýchání. Následkem kašlání se člověk cítí unavený a bez energie. Může se také objevit ztráta chuti k jídlu a s tím spojené hubnutí. Pokud na sobě některý z těchto příznaků pozorujeme, neměli bychom váhat a kontaktovat lékaře.
Současná doba a probíhající pandemie celou situaci komplikuje
Problém ale může nastat vzhledem k současné epidemiologické situaci ve světě, ale i u nás. Kašel se v současné době velmi často přisuzuje příznaku infekce, která během dvou let ovládla celý svět.
Problémem také je současná vytíženost odborných lékařů, než se tedy k odborníkovi na plíce dostanete, může to mít opravdu dlouhé trvání. Je dobré předem navštívit webové stránky tohoto lékaře a informovat se o tom, jak se k současné situaci on sám staví a jak často ordinuje.
Je dobré tyto příznaky nezlehčovat a dopodrobna mu je vysvětlit, aby rozhodl, zda je nutné neodkladné vyšetření, nebo nikoliv. Poradit nám může i lékař praktický, pokud jsou ale problémy dlouhotrvající, je velká pravděpodobnost, že on sám nás odkáže na vyhledání pomoci u odborníka. Někteří lékaři dokonce nabízejí na svých stránkách možnost hovoru přes počítač, i to by mohlo současnou situaci vyřešit.
Zdroj: Healthline