Řeč těla na nás prozradí mnohdy více než chceme

Řeč těla je zcela běžným neverbálním projevem, kterým dáváme najevo řadu věcí. Vysíláme určité signály, které může druhá osoba dešifrovat a tak nás doslova odhalit ještě před tím, než něco řekneme. A když promluvíme, tělo může vyjadřovat, že myslíme pravý opak, než jsou slova, která nám vycházejí z úst.

Podívejte se na obrázek

Jak může vypadat taková řeč těla, to vám může snadno demonstrovat následující obrázek. Jsou na něm tři dívky a vy se musíte pokusit odhadnout, do které se muž zamiloval. Tedy se kterou se chce následně bavit. Jak to poznat, když o nikom z obrázku nic nevíme? Je to snadné. Pomůže řeč těla.

Nemusíte tipovat, jelikož se stačí podívat na muže a na to, kam směřují špičky jeho nohou. Směřují k ženě na pravém okraji obrázku. A právě tento jednoduchý neverbální signál značí, že je objektem jeho zájmu. Naopak pokud by měl například založené nebo překřížené ruce směrem k této ženě, znamenalo by to pravý opak a dává tak najevo, že od ní chce odstup.

Rozdíly u mužů a žen

Řeč těla však může být u mužů a žen rozdílná. Příkladem jsou třeba ruce za opaskem, u ženy je tato póza ukázkou sympatií k druhé osobě. Pokud má však ruce na stejném místě muž, ukazuje to jeho agresivitu a určitou snahu o dominanci, třeba v konkrétním rozhovoru. I to může být dobré znát, hlavně proto, abyste jednotlivé signály vyhodnotili správně.

Mnoho věcí děláme, aniž to tušíme

Řeč těla se dá považovat za jeden ze základů komunikace. Mnohdy děláme řadu věcí, aniž bychom vůbec tušili, že tak jasně vysíláme určité signály. Ve většině případů to nevadí, jelikož moc lidí neumí řeč těla správně přečíst. Jsou tu ale jedinci, kteří to zvládnou. A ti nás mohou odhalit dříve, než něco řekneme.

Pronikněte do tajů řeči těla

Má to hned dva důvody. První je ten, že budete moci hned a snadno odhalit druhé a poznáte třeba to, zda jim jste sympatičtí, nebo zda mluví pravdu. Druhým důvodem je to, že pokud v řadě hovorů nebudete chtít být úplně upřímní, budete vědět, co má dělat vaše tělo, a tak druhá strana vaši lež nemusí prohlédnout.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]