Renovace domu odkryla tajemství. Byl postaven na základech starého města

Renovace domu pomohla odkrýt historické tajemství. Současné nemovitost stála na základech starého, zmizelého města. Majitel domu byl v tu chvíli naštvaný. Sice ho těšilo, že to byl právě on, kdo odhalil něco s tak velkou historickou hodnotou, ale zároveň také věděl, že to znamená nutnost mít v domě archeology. Z rekonstrukce patrně nebude nikdy nic.

Unikátní město Derinkuyu

Objev to byl skutečně velkolepý. Když byly objeveny první chodby a místnosti, nikdo netušil, jak bude město Derinkuyu reálně vypadat. Archeologové pracovali neúnavně, a tak odkrývali další a další místa. Našli chodby, které vedly více a více do podzemí. A tak se podařilo zjistit, že toto unikátní město mělo celkem 8 jednotlivých úrovní, které byly vzájemně jednoduše propojeny pomocí chodeb.

Plnohodnotné město

Během archeologických výzkumů jednotlivým archeologům vyrazilo dech nejenom to, jak velké podzemní město Derinkuyu je, ale i to, co vše v něm bylo. Díky nálezům se jim podařilo identifikovat, kde se nacházel třeba kostel a klášter, kde byly domovy běžných lidí, nebo kde docházelo k výrobě vína. Unikátní bylo, že horní patra byla určena především pro obyvatele k bydlení, zatímco ta spodní na práci a modlení.

Není jedné

Archeologové si jsou jisti, že Derinkuyu není jediným podzemním městem a že v turecké oblasti Kappadokie jich je minimálně dalších padesát. Jenom je najít. Zatím byl učiněn pouze tento nálezu, který byl dokonale prozkoumán. Za tímto účelem zde byly instalovány také různé bezpečnostní prvky a také elektřina, která pomůže celé místo osvětlovat.

Přístupné pro turisty

Podzemní město Derinkuyu je podle odhadů staré asi 4 000 let a podle všeho vzniklo z důvodu pronásledování křesťanů, kteří zde mohli žít ukryti před světel. Nyní archeology střídají turisté, jelikož tato historická památka unikátního významu je plně otevřena široké veřejnosti. Jak z Turecka, tak z celého světa. A je rozhodně co obdivovat.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]