Revoluce v léčbě vysokého krevního tlaku. Vědci přišli s novým vynálezem, detekují ho za pouhých 10 minut

Fotografie: MaxPixel

Vědci přišli s vynálezem, který by mohl pomoci lidem trpícím vysokým krevním tlakem. Odhalit místo problému tak lékaři mohou za několik málo minut.

Miliony lidí po celém světě trpící vysokým krevním tlakem mají nyní šanci na vyléčení díky novému revolučnímu skenování. Nový CT skener během několika málo minut dokáže detekovat uzliny nalezené v nadledvinách, jež způsobují vývoj tohoto „tichého zabijáka“ v lidském těle, který jen čeká na svou příležitost udeřit v podobě srdečního infarktu nebo mrtvice.

CT skener detekuje uzliny způsobující hypertenzi

Velká část světové populace trpí tímto život ohrožujícím onemocnění, které může vést k infarktu, selhání ledvin a demenci. Až 1 z 10 z nich onemocní vysokým krevním tlakem pouze kvůli uzlinám v nadledvinách, jež produkují nadměrné množství hormonu aldosteronu. Hormon způsobuje, že tělo zadržuje sůl, která má zpravidla na svědomí hypertenzi. Pacienti s vysokou hladinou aldosteronu v těle si mohou bezpečně nechat odstranit jednu nadledvinku.

Odborníci, kteří vedli výzkum CT skenování, doufají, že nový systém pomůže diagnostikovat a vyléčit více lidí s život ohrožující nemocí. „Tyto uzliny jsou velmi malé a při běžném CT vyšetření je lze snadno přehlédnout,“ tvrdí. „Když po naší injekci uzliny několik minut svítí, odhalí se jako zjevná příčina hypertenze, kterou lze vyléčit.“ Předchozí testy používané k nalezení uzlin podle vědců často selhaly a byly bolestivé.

člověk srdce skenování
Fotografie: Pixabay

Jaké jsou příznaky hypertenze?

Vysoký krevní tlak obvykle nemá mnoho zjevných příznaků, proto se mu také přezdívá „tichý zabiják“. Spousta lidí ani netuší, že hypertenzí trpí, zvláště nechodí-li na pravidelné prohlídky k lékaři. Některé příznaky však lze zahrnout. Patří mezi ně převážně:

  • silné bolesti hlavy,
  • potíže s viděním,
  • bolest na hrudi.

Osoby trpící vysokým krevním tlakem mohou také pociťovat problémy s dýcháním či nepravidelný srdeční tep, vyskytnout se může i krev v moči a bušení na hrudi, krku nebo uších. Pokud pociťujete některý z těchto symptomů, to nejlepší, co pro sebe můžete udělat, je vyhledat pomoc lékaře, jenž stanoví vhodnou léčbu.

Zdroj: TheSun, Nature

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*